Gündem

Yurtdışından Gelen Telefonlara Yeni Düzenleme

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, yurtdışından telefon getirenlere müjdeli bir haber verdi.

Yurtdışından gelen telefonlara son yıllarda yapılan sıkı denetim ülkemize özellikle tatil için gelenleri zor duruma sokabiliyordu. Konuyla ilgili başta Almanya'da yaşayan ve yaz aylarını Türkiye'de geçiren vatandaşlarımız olmak üzere birçok şikayeti değerlendirdiklerini söyleyen Bakan Elvan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Elektronik Kimlik Bilgisine Haiz Cihazları Kayıt Altına Almasına Dair Yönetmelik'te değişikliğe gidildiğini söyledi.

Söz konusu değişiklik sayesinde yurtdışından gelenler, beraberinde getirdikleri cihazları 60 gün süreyle kullanabilecekler. Düzenleme öncesi 30 gün olan bu süre bir çok kullanıcı açısından sorun oluşturuyordu. Yeni düzenleme bu sıkıntıların çözümüne yönelik güzel bir adım olarak değerlendirilebilir.

BTK'nın konuyla ilgili sitesinde yaptığı açıklama ise şu şekilde; "Yurtdışından yolcu beraberinde zati eşya kapsamında getirilen elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların kayıt altına aldırılması için verilen azami süre 1 aydan 60 güne çıkartılarak kayıt süresinin kısa olması nedeniyle ortaya çıkabilecek sorunlar giderilmeye çalışılmıştır"

Yorumlar
Yukarı Çık