İnternet

YouTube Videolarına 4K Desteği

4K görüntü teknolojisini yeni televizyonlarda artık sıkça görür olduk. İnternet dünyası da artık yavaş yavaş 4K çözünürlük teknolojisine geçmeye başladı.

YouTube, Ocak ayından bu yana 4K video denemeleri gerçekleştiriyordu. Aslında popüler video platformunun 4K yayın denemeleri 2010 tarihine uzanıyor.

3840×2160 piksel çözünürlük manasına gelen, bazı yerlerde karşınıza 2160p olarak da çıkabilecek 4K çözünürlük teknolojisi izleyicilere Full HD'den tam dört kat daha iyi yüksek kalitede görüntü sunuyor.

Geçtiğimiz günlerde YouTube'un 60 Fps desteğini duyurmuştuk. Dün yayınladığımız bir haberde ise YouTube'un video yüklenme sorunlarıyla ilgili servis sağlayıcılara olan tepkisini de sizlerle buluşturmuştuk. Öyle görünüyor ki Youtube, alanında öncü ve yenilikçi olma ünvanlarını kaybetmek istemiyor. Bu yüzden de sürekli servis ve kalitesini geliştirme yolunda çalışıyor.

Şimdilik YouTube'da bulabileceğiniz 4K çözünürlüklü video sayısı sınırlı. Fakat bu henüz başlangıç. Aranızda Full HD neyimize yetmiyor diyenler olabilir fakat bu tip gelişmeleri değerlendirirken geçmişe bakmakta fayda var. Fazla değil bundan 6-7 yıl önce 700 mb boyutunda 360p çözünürlüklü filmler bizlere yetiyordu. Çok da memnunduk. Fakat şimdi akıllı telefonlarımızın bile 720p desteği mevcut. Bu konuda biraz daha geri gidersek, 90'larda atari oyunları bizleri mutlu ediyor hatta ilk çıkan bilgisayar oyunlarına hayretle bakarak yapay zekanın ulaştığı noktalara hayret ediyorduk. Fakat şimdi EA'in Fifa 98 oyununu açıp oynamayı denersek eminim bir çoğumuzu tatmin etmeyecektir. Aynı şekilde, şu an 4K gibi (3840×2160) yüksek çözünürlüklü videolar ve yayınlar bize ne kadar gereksiz gelse de önümüzdeki yıllarda hepimiz için aranan kalite haline dönüşecek.

Sizleri fazla yoruma boğmadan YouTube'dan örnek bir 4K video ile haberimizi bitirelim. Video direkt 360p ya da 480p olarak açılır. Ayarlardan değiştirmeniz gerekiyor.

Yorumlar
Yukarı Çık