İnternet

YouTube’dan Servis Sağlayıcılarına Suçlama

En popüler video paylaşım platformlarından YouTube, kullanıcıların video izlerken yaşadıkları takılmalardan internet servis sağlayıcılarını sorumlu tuttu.

Geçtiğimiz günlerde 60 fps video yayına başlayan YouTube'dan çok tartışılacak bir açıklama yapıldı. Kullanıcıların video izlerken yaşadıkları yavaşlama ve takılmalar ya da çözünürlüğün düşmesi gibi durumlardan internet servis sağlayıcıların sorumlu olduğunu belirtti.

Video yükleme kalitesini ölçmek için kullanılan Video Quality Report servisini hayata geçiren YouTube, videoların yüklenmesinde yaşanan sorunlardan ötürü kendisine bir çok şikayet geldiğini ve sorunun servis sağlayıcıların sunduğu altyapılardan kaynaklandığını savundu.

İnternet hızlarında temel etkenin hem yayıncı hem de servis sağlayıcının donanımına bağlı olması sıkıntı yaşandığı durumlarda sorumlunun kim olduğunu tespit etmekte güçlük yaşanmasına neden oluyor. YouTube'da yayıncı olarak kendi altyapısında herhangi bir kapasite sorunu olmadığını, internet sağlayıcıların durumdan sorumlu olduğunu savunarak kullanıcı şikayetlerini servis sağlayıcıların üzerine kanalize etmeye çalışıyor. Bakalım söz konusu servis sağlayıcıları  YouTube'un iddialarına karşılık verecek mi?

Yorumlar
Yukarı Çık