İnternet

Yeni Saldırı, Yine iCloud

Bir kaç aydır bulut sistemlerine yönelik genel bir saldırı dalgasıyla karşı karşıyayız. Özellikle de Apple’ın bulut sistemi iCloud yoğun ve düzenli saldırılara maruz kalıyor. 

Geçtiğimiz Ağustos ayı sonunda Jennifer Lawrence, Kate Upton gibi ünlülerin iCloud hesapları saldırıya uğramış ve özel görüntüleri internete servis edilmişti. Aradan bir kaç hafta geçmeden aynı skandal tekrarlanmış ve Rihanna, Kim Kardashian gibi ünlüler de saldırılardan nasibini almıştı.

Saldırılar iCloud’la sınırlı kalmadı. Diğer bir popüler bulut sistemi olan Dropbox‘ta 7 milyon hesap bilgisinin çalınması olayıyla sarsılmıştı. 

Olaylar sonrası güvenlik önlemlerini üst seviyeye çıkaran bulut sistemleri kullanıcılardan dikkatli olmalarını istemiş ve şifrelerini değiştirmelerini rica etmişlerdi. Tüm bunlara rağmen saldırılar durmadı.

Yeni saldırı haber Çin kaynaklarından geldi. iCloud platformuna yapılan yeni saldırıda kimsenin hesabına erişilemediği duyuruldu fakat kesin bir şey söylemek için erken. Zira hackerlar ele geçirdikleri bilgi ve görüntüleri hemen yayınlamak yerine parça parça ve farklı platformlar aracılığıyla yayma yoluna gidiyor ve temizlenmelerini imkansız hale getiriyorlar.

Yeni saldırı ardından iCloud’un tamamen güvenli olduğu vurgusunu yapan Apple, herhangi bir çalınma olayının yaşanmadığını ve platformun güvenli olduğunu belirtti. Ayrıca kullanıcıların tahmin edilmesi zor şifreler kullanması konusundaki uyarılarını da yeniledi.

Yorumlar
Yukarı Çık