Yazılım

Yeni Programlama Dili Swift

Apple'ın WWDC etkinliğinin yazılım ağırlıklı olduğunu söylemiştik. iOS 8 ve Mac OS Yosemite yanında program geliştiriciler için de yeni bir programlama dili yayınlayan Apple şaşırttı diyebiliriz. Yeni programlama dili Swift nedir, ne işe yarar?

Son 20 yıldır Apple'ın kullandığı programlama dili Objective-C idi. Objective-C kararlı sürümüne çok uzun yıllar sonra taşınabildi. Şöyle açıklayalım, 20 yıl önce başlayan çalışmalar sonrası Objective-C ilk iPhone çıkış tarihi olan 2007'de ulaştı. 

Yeni programlama dili Swift, Objective-C'nin yerini alacak. Apple'ın "C'siz Objective-C" olarak tanımladığı yeni dil, hız ve kolaylık ilkeleri üzerine kurulmuş. 

Konuyla ilgilenenler iyi bilir ki zaten Objective-C ile ilgili Türkçe kaynak bulmak çşok zordu. Swift ile ilgili Türkçe kaynak bulmak da zaman alacak gibi görünüyor. İngilizce kaynak için ise Apple'ın iBook Store üzerinde Swift ile ilgili bir kaç kitap yayınladığını belirtelim.

İlk denemelerde Swift'i kullanan bir program geliştiricisi popüler oyun Flappy Bird'ün klonuınu 4 saatte çıkarmayı başardı. Hacker News sitesinden gelen bu bilgiye göre, Swift kullanılarak Flappy Bird tekrar yazıldı ve 4 saat gibi kısa bir sürede oyun klonlandı. Bu da Swift'in iddia edildiği gibi hızlı bir programlama dili olduğunun kanıtı olarak duyuruldu. Fakat henüz kesin bir şeyler söylemek için çok erken. iOS 8 ve Yosemite'in kararlı sürümleri yayınlandığında ve Swift'le yazılan uygulamalar piyasaya çıktığında konuyu daha yakından kavrama şansına sahip olacağız.

Yorumlar
Yukarı Çık