Önemli Konu

Yeni İnternet Düzenlemesinin Detayları Neler?

Bir süredir konuşulan internet düzenlemesi yeniden gündemde. TİB’e 4 saat gerekli hallerde engelleme yetkisi veren bu düzenlemenin detayları neler?

“İnternet Sansürü”, “TİB’e Engelleme Yetkisi” gibi başlıklarla paylaşılan yeni “İnternet Düzenlemesi” haberlerinin aslı nedir?

Konuya girmeden önce geçtiğimiz günlerde gündeme gelen 24 saat engelleme meselesini buradan okumanızı tavsiye ediyoruz.

TİB’e gerekli hallerde 4 saat engelleme yetkisi veren internet düzenlemesi üzerinde çeşitli değişiklikler yapılarak tekrar gündeme getirildi. İlk konuşulduğunda TİB Başkanına verilen bu yetki artık ilgili Bakan ve Başbakan talimatına bağlandı. Ayrıca engelleme halleri de açık ve net bir şekilde tanımlandı. Yani ilk ortaya çıktığında keyfi engellemelere yol açacağından şikayet edilen düzenlemeyle ilgili soru işaretleri giderildi. “Kamu güvenliği, kişi hak ve özgürlüklerine saldırı, milli güvenlik” gibi konuların ihlali söz konusu olduğunda TİB, Bakan veya Başbakan talimatıyla yayını yapan siteleri 4 saat boyunca engelleyebilecek. Bu süre zarfında konu mahkemeye taşınacak ve mahkeme kararı olumlu yada olumsuz ne olursa uygulanacak.

Önceden nasıldı?

Konuyla ilgili bir çok saptırmanın kaynağında aslında nasıl bir uygulama olduğu konusuna değinilmiyor. Yani aslında internetteki bir yayının engellenmesinde mahkeme kararı esastır. Şu anda da mahkeme kararıyla her tür yayın, mahkeme kararı ile engellenebiliyor. Burada değişen herhangi bir şey yok.

Değişen ne?

Hızlı bir akışa sahip olması sebebiyle internet dünyasında bazen sakıncalı yayınların hızlı yayılması mahkeme kararında gecikmelere sebep olabiliyor. Bunun önüne geçilmesi için yalnızca 4 saatlik acil engelleme yetkisi Bakan ve Başbakan onayıyla TİB’e veriliyor. Sonrasında yayının durdurulmaması yönünde mahkeme kararı çıkarsa yayınlar aynı şekilde devam ediyor. Herhangi bir sansür durumu söz konusu olmuyor.

Neyi tartışıyoruz?

“İnternet sansürü”, “İnternet engellemesi”, “TİB’e engelleme yetkisi” gibi başlıklarla bu konuyu saptırmak isteyenlerin neyi amaçladıklarını tartışıyoruz aslında. İnsanlara sanki olmayan bir uygulama getiriliyormuş gibi aksettiriliyor. Halbuki zaten herhangi bir yayın mahkeme kararıyla durdurulabiliyor. Yalnızca burada 4 saat süresince mahkeme kararı beklenirken tedbiren kısıtılama söz konusu, buda TİB’e değil, Bakan ve Başbakan’a verilen bir yetki. TİB, sadece doğal olarak işlemi gerçekleştiren kurum.

Daha somut konuşalım. Sizin özel hayatınızla ilgili bir yayınla karşı karşıya kaldınız. Bir video, bir makale yada fotoğraf diyelim. Zaten siz bireysel olarak mahkemeye gittiğinizde bu yayını kaldırtabiliyorsunuz. Fakat aynı zamanda bu yayın benim kişi hak ve özgürlüklerime saldırıdır diye başvuruda bulunduğunuzda anında yayın durduruluyor ve mahkeme kararına kadar bekleniyor. 

Aslında burada bir sorun çözülüyor. Çünkü normalde yayının durdurulması için beklediğiniz mahkeme sürecinde size ait video veya fotoğraf gibi dökümanlar yayılacağı kadar yayılmış, insanlar tarafından kişisel bilgisayarlarına indirilmiş olabilir. O saatten sonra engellenmesinin de pek anlamı kalmaz. Aynı şekilde “milli güvenlik”le ilgili durumlarda da bu şekilde yayınlanan dökümanlar yayıldıktan sonra engellenmesinin hiçbir anlamı kalmaz. Burada o aradaki gecikmenin önüne geçilmek isteniyor.

Dünyada örnekler?

Konuyu saptırmaya yönelik yayınlarda genellikle uygulamanın Tükiye’ye özgü olduğu yönünde bir hava estiriliyor. Hayır… Tüm dünyada, özellikle ABD ve Avrupa’da bu tip örneklere rastlamamız mümkün. Hatta bir çok olayda yasaya bile gerek duymadan bölgesel olarak Twitter’ın engellendiğine bile şahit olduk. İngiltere ve Fransa’da geçtiğimiz yıllarda yaşanan bazı sokak olaylarında bölgesel olarak anlık mesajlaşma servislerinden BBM’in ve bazı sosyal ağların engellendiğine de şahit olduk. Hem de yasal bir dayanağı olmadan. Ayrıca ABD’de yaşanan bir çok olayda koskoca eyaletlerde engellemelere gidildiğine de sık sık şahit oluyoruz.

Biz bu konuları tartışırken, öyle bir hava veriliyor ki sanki ülkemiz dışında bu tür uygulamalar hiç görülmedi. 

Sonuç?

İnternet her ne kadar sanal olsa da bir yayın mecrasıdır ve düzenleme gereklidir. Siz, gece gündüz birilerine hakaret eden veya doğru, yalan dinlemeden sürekli gizliliği bulunan “milli güvenliği” ilgilendiren konularda yayın yapan bir TV hayal edebiliyor musunuz? Ya da bir gazetede sürekli şahıslara küfredildiğini düşünebiliyor musunuz?

Düşünce özgürlüğü başka birşey, küfür ve hakaret özgürlüğü başka birşey…

 

Yorumlar
Yukarı Çık