Gündem

Yahoo: 1 Milyar Kullanıcının Hesabı Çalındı

İnternet dünyasının dev şirketlerinden birisi olan Yahoo’nun başı hack skandallarından bir türlü kurtulamıyor. 1 milyar kullanıcı hesabı çalındı.

2014 yılında tam 500 milyon kullanıcının bilgilerinin çalınmasıyla sonuçlanan olayla ilgili sıkıntılar meğerse buz dağının görünen yüzüymüş. Bu olayın araştırılmasıyla ortaya çıkan tablo ise çok daha vahim.

Araştırma sonucunda elde edilen bilgilere göre 2013 yılında da benzer bir hacklenme olayı yaşamış olduğu anlaşılan Yahoo tarafından bugün yapılan açıklamayla bilanço ortaya çıktı. Şirketin CISO’su (Bilgi güvenliğinden sorumlu yetkili) Bob Lord, Tumblr üzerinden yapılan açıklamada, 2013 de yaşanan hack olayında 1 milyar kullanıcı hesabının çalındığını ve hesaplara ait şifrelerin, telefon numaralarının ve adreslerin hackerların eline geçtiğini bildirdi. Açıklamada söylenenlere göre çalınan veriler arasında banka ve ödeme bilgileri gibi verilerin bulunmadığı belirtiliyor.

Gelen açıklamalarda bulunan en çarpıcı noktalardan biri ise saldırının arkasında bir devletin desteğinin bulunduğu bilgisi oldu. Yahoo tarafından bu devletin ismi açıklanmadı. Gelişen olaylar ışığında, ABD merkezli telekomünikasyon devlerinden Verizon tarafından satın alınması beklenen Yahoo’nun akıbetinin ne olacağı işin başka bir boyutu. Açıklamanın ardından hisse değerlerinde düşüş yaşanan Yahoo ile ilgili Verizon tarafından, durumun takip edildiği ve değerlendirmeler sonucunda kararın verileceği açıklamaları geldi.

Yorumlar
En Başa