Yazılım

Windows 10 Geriliyor mu?

Windows işletim sisteminin son sürünümü olan ve piyasaya sürülmeden önce 1 milyar cihaz amacıyla yola çıkan windows 10 ilk aylardaki yükselişini aratır oldu.

Ülkemizde 29 Temmuz itibari ile yüklenmeye başlanan ve dünya üzerinde ilk aylarda oldukça hızlı bir yükselişe geçen windows 10 çıkışını durdurmuş gibi gözüküyor.

Windows 10 sürünümü ile bambaşka bir kimyaya bambaşka bir yapıya bürünen çeşitli özellikler geliştiren windows 10 mobil, konsol ve bilgisayar ortamında yer alıyor. Windows serisi içerisinde en güvenilir windows kabul edilen Windows 10 ilk bir ay içerisinde 75 milyon fazla cihazda yüklendi. Ancak bu eski günler mazide kalmış gibi görünüyor. Pazar payının eski sürüm olan Windows 8 göre daha fazla olmasına rağmen sonraki dönemler için durağan bir görüntü çiziyor.

Yapılan çeşitli analizlere göre Windowsun son sistemi pazarda %9 seviyesinde. Aylık olarak %1.2 artış gösteren daha sonraki aylarda özellikle Ağustos ayı ile tekrar yükselen sonrasında tekrar düşüse geçen Windows 10 şu süreye kadar 148 milyondan fazla cihazda yükle olduğu tahmin ediliyor.

Temmuz ayından itibaren aralık ayına kadar olan bu sayıyı düşünecek olursak Windows 10 hedeflediği rakama 2018 yılında ulşaması bekleniyor. Yine analizlere göre Windows 7 yüzde 56 oranına sahip. Bir zamanların vazgeçilmezi olan ve güncelleştirmeleri kaldırılan Windows XP ise pazarda söz sahibi olmaya devam ediyor. Windows  ise serinin son sürünümün bu oranların düşmesine rağmen gelişmelerden oldukça memnun. Windows 10 ücretsiz yükseltme seçeneğinide halen sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir;

Windows 10’un Ömrü Ne Kadar Olacak?

Windows 7’den veya Windows 8’den Windows 10’a Geçmeli miyim?

Yorumlar
En Başa