Konsol

Valve Steam Machine ile İlgili Planlarını Detaylandırdı

Valve, GDC 2015 kapsamında gerçekleştirdiği tanıtımlarında Steam Machine ile ilgili bazı detaylara yer verdi.

Valve geçtiğimiz aylarda yaptığı bir duyuru ile GDC 2015‘te Steam konsolları ile ilgili bazı açıklamalar yapacağını bildirmişti. Dün gece yapılan tanıtımlarda sözünü tutan firma, projenin detaylarını ortaya çıkardı.

Steam konsolları hakkında verilen ilk bilgi çıkış tarihi ile ilgili oldu. Valve bu konuda tam tarih vermese de en azından artık 2015 sonbaharını işaret ettiler. Asıl önemli açıklama ise Valve, Steam Link adını verdiği bir cihaz çıkaracağını açıkladı. Yaklaşık 50 Dolar satış fiyatı bulunan cihazın işlevi ise PC üzerinden oynanabilen Steam oyunlarını TV’ye canlı olarak aktarabilmesi. 1080p 60Hz aktarım yapabilen Steam Link’in hedefi ise aktarımı en az gecikmeyle sağlayabilmek.

İkinci duyuru ise Steam kontrolcüsü ile ilgili. Final sürüm Steam kontrolcüsü bir hafta içerisinde basına dağıtılacak. Önceki sürümlerde olduğu gibi dokunmatik ve mekanik tuşların yer alacağı kontrolcüde hareket algılayıcıları da yer alacak.

Gelen üçüncü duyuru ise geçtiğimiz günlerde tanıtılan HTC Re Vive sanal gerçeklik gözlüğü ile ilgili. Bildiğiniz gibi HTC, cihazın duyurusunda Valve ile yaptıkları ortaklıktan bahsetmişti. Valve ise Lighthouse adını verdiği bir yazılımla Re Vive’ın etrafınızda bulunan nesneleri algılama işlemlerini gerçekleştirecek. Yazılım Re Vive ile birlikte piyasaya sürülecek.

Tanıtımda konuşma yapan Valve’ın patronu Gabe Newell firmanın gelişimiyle ilgili “PC oyunculuğunun güçlü bir şekilde gelişmekte olduğunu görmeye devam ediyoruz. Bunun paralelinde Steam sistemimiz son 12 aylık süreçte %50 büyüme kaydetti. Bu tanıtımlarla birlikte inanıyoruz ki bu büyüme hareketinin devam etmesinde katkımız olmaya devam edecek.” şeklinde konuştu.

Yorumlar
En Başa