Gündem

Twitter Zarar Etmeye Devam Ediyor

Twitter, her yıl ettiği milyonlarca dolar zarara bir yenisini daha ekledi. 2015 son çeyrek rakamları Twitter’da gidişatın kötü olduğunu gösteriyor.

Dünyanın en popüler sosyal ağlarından biri olan mikro blog platformu Twitter, yıllardır zarar etmekten kurtulamadı. Kötü gidişatın önüne geçmek için geçtiğimiz yıl içerisinde CEO değişikliğine giden ve kurucusunu Jack Dorsey‘i tekrar CEO koltuğuna oturtan şirkette sular durulmuyor.

2015’in son çeyrek rakamlarına göre borsada yeni bir dip rakam gören şirketin kar-zarar durumunda da pek iç açıcı gelişmeler yok.

2014’ün aynı döneminde 577 milyon dolar zarar açıklayan Twitter, 2015’in son döneminde 521 milyon dolar zarar açıkladı. Yani durumu pek değiştirebilmiş değiller.

Kullanıcı artışında şok!

Toplam 320 milyon aktif kullanıcı sayısına sahip olan Twitter’ın son 3 ayda bu rakamda bir gelişme kaydedemediği açıklandı. Yani Twitter, artık doğal sınırlarına ulaşmış görünüyor.

Senelerdir zarar eden şirket nasıl ayakta?

Yıllardır mali raporlarını takip ettiğimiz popüler mikro blog platformu Twitter, şirket olarak hiçte başarılı değil. Zira her yıl hatta her mali çeyrekte yüz milyonlarca dolar zarar açıklıyor.

Normalde böyle bir şirketin belli bir süre sonra yatırımcılar açısından sıkıntı yaşaması ve daha fazla yatırım almaması gibi bir durum söz konusu olur. Yani mali açıdan doğal seyir bu yönde olur fakat Twitter yatırım konusunda pek sıkıntı çekmiyor gibi görünüyor. Ki senelerdir milyonlarca dolar zarar açıklanmasına karşın halen platform ayakta kalmayı başarıyor.

Bunun temel sebebinin, Twitter’ınj operasyonel gücü olduğunu tahmin ediyoruz. Yani ne kadar zarar ederse etsin platformun ayakta kalmasını sağlayacak yatırımcıların bulunduğu gün gibi aşikar. Söz konusu yatırımcıların kar amacı gütmeden bu desteği sürdürmesinin tek açıklaması da mikro blog platformundan farklı beklentilerinin bulunması.

 

Galaxy S7

Samsung’un kavisli ekrana sahip yeni modeli Galaxy S7 Edge tanıtıldı. İşte tüm özellikleri ve görselleri…

Yorumlar
Yukarı Çık