İnternet

Twitter, Türkiye’ye Yine Bilgi Vermedi

Twitterın yılda iki kez yayınladığı şeffaflık raporunun birincisi yayınlandı. 1 Ocak – 30 Haizran tarihleri arasını kapsayan rapora göre en az talepte bulunan ülkeler arasında olan Türkiye’ye yine bilgi verilmedi. İşte detaylar.

Twitter’ın yayınladığı 6 aylık şeffaflık raporunda hükümetlerin bazı hesaplarla ilgili bilgi alma talepleri, içerik kaldırma talepleri ve telif hakkı ihlali başvuruları yer alıyor. Genellikle cezai soruşturmalara bağlı olarak yapılan bilgi talepleri ve twitterın bunlardan hangilerine olumlu hangilerine olumsuz yanıt verdiği raporda belirtildi.

Son 6 ayda twittera gelen taleplerin %55’ine cevap verilmiş. Rapora göre dünya çapında 697 hesapla ilgili 1157 başvuru yapılmış. Twitterdan en çok bilgi talep eden ülke ise ABD. 902 taleple ABD listenin başında açık ara önde görülüyor. Japonya’nın 87 taleple ikinci sırada yer aldığını belirtirsek ABD’nin işi ne akdar abarttığını daha iyi görebiliriz.

İçerik kaldırma talepleri ise bilgi taleplerinden daha az. Rusya, 17 taleple içerik kaldırma talebi yapan ülkelerin başında yer alırken, Brezilya 10 taleple ikinci sırada yer almış.

Raporda ilgimizi çeken nokta ise Türkiye’nin çok az bilgi ve içerik kaldırma talebinde bulunmuş olması. Buna rağmen Twitter bu taleplerin hiçbirine yanıt vermemiş. Türkiye’den son 6 ay içerisinde 3’ü mahkeme kararıyla 4’ü de emniyet güçlerinin talebiyle olmak üzere toplam 7 içerik kaldırma talebi iletilmiş Twittera. Fakat Twitter dier bazı ülkelere karşı uyguladığı şeffaflık politikasını Türkiye’ye karşı uygulamamış.

Bakalım bu tutumla yayınına devam eden bir sitenin akıbeti ne olacak?

 Twitter şeffaflık raporunun tam metnine ulaşmak için tıklayınız

Yorumlar
Yukarı Çık