İnternet

Twitter’ı Robotlar Sardı

Popüler micro blog sitesi Twitter bünyesindeki robotlarla ilgili ilginç veriler yayınladı. 270 milyon aktif kullanıcısı olan Twitter’ın tam 23 milyon robot kullanıcısı var.

Ülkemizde de yaygın olarak kullanılan Twitter, robot kullanıcıları tespit ederek detayları paylaştı. Raporlara göre Twitter’da tam 23 milyon  robot kullanıcı bulunuyor. Buna göre kullanıcıların %8.5‘luk bir kısmı robot. Bunların çoğunluğu ise reklam amaçlı çalışıyor.

Kullanıcılara otomatik tweet atan, RT ve FAV yapan bu robotlar aynı zamanda profil takip ederek kalabalık görünmeye de yarıyor. “Takipçi Satın Alma” uygulamalarında kullanılan profillerin bir çoğunun robot olduğunu da buradan anlayabiliyoruz. 

Buna karşın twitterın yayınladığı raporlarda az da olsa iyi amaçlara hizmet eden robotlar olduğu da anlaşılıyor. Bunlar reklam ya da takip amaçlı değil, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarının yayınlarını insanlara dağıtmak için kullanılıyorlar. 

Yapılan açıklamaya göre robot sayısının bu denli yüksek olması twitterın genel düzenini de bozuyor. Fakat site yönetimi henüz kötü niyetli çalışan robotları kökten temizlemenin yolunu bulamadı.

Yorumlar
Yukarı Çık