Önemli Konu

Twitter’da Takip Etme, Tweet Atma, Direkt Mesaj Limitleri

Gerek sosyal medya hesaplarımız vasıtasıyla gerek de sitemiz üzerinden sıkça sorulan twitter limitleri hakkında detaylı bir inceleme yapma ihtiyacı doğdu… İşte detaylarıyla Twitter’da takip etme, tweet atma, direkt mesaj, takip bırakma, liste yapma, listeye alma gibi limitler…

Twitter’da bulunan hesabınızın tüm faaliyetleri belirli limitlere sahip. Fakat limitler değişken. Konu hakkında bazı yerlerde bilgiler yazılmış fakat detaylı değil. İşte size twitterın tüm limitleri;

 

Takip Etme Limiti;

Twitter’da her bir hesap 2000 hesabı takip edebilir. Karşılığında 1819 adet takipçiniz olana kadar bu limit sizin için geçerlidir. Daha sonrasında ise işler değişir.

Burada hesapları üçe ayıracağım ki detaylandırabilelim;

0-2000 takipçili hesap : Günde 1000 kişi takip edebilir. 2000. takipçisinde limite takılır. 1819 takipçi kazandıktan sonra 2000 limiti açılır ve %10 oranla günlük limit belirlenir.

2000 – 10 000 takipçili hesaplar : %10 takipçi limiti vardır. Yani 3000 takipçiniz varsa günlük takip etme limitiniz 300 olur.

10 000 ve üzeri: Yine %10 limiti var fakat üzeri için 1000 takip limiti olduğu için 10 bin takipçiden sonra günlük en fazla 1000 kişi takip edebiliyorsunuz. 50 bin takipçiniz olsa bile günlük en fazla bin kişi takip edebilirsiniz.

 

Takibi bırakma limiti; 

Aslına bakarsanız böyle bir limit söz konusu değil. Fakat daha önce bu sebepten hesabı kapatılanlara rastladık. O yüzden fazla zorlamamanızda fayda var. Eğer takibi sürekli bırakıp yeni kişiler takip ediyorsanız düzensiz olun. Yani bir gün 100 diğer gün 500 takip bırakma yapın ki sizi bot sanıp engellemesin twitter. Şahsen ben günde 500 kadar kişiyi düzenli olarak takipten atıyorum ve herhangi bir sorun yaşamadım henüz. Fakat bu konuda garanti veremem…

 

Tweet atma limiti;

Günlük 1000 adet tweet atabilirsiniz. ReTweetleriniz de bu limite dahildir. Yani RT + kendi tweetleriniz en fazla bin olabilir.

 

Direkt Mesaj (DM) Limiti;

Günde en fazla 250 adet DM yollayabilirsiniz. DM yollamak için kullandığınız uygulamalar da bu limiti geçemez.

 

Liste Limitleri;

Twitterda en fazla 20 listeniz olabilir ve ya 20 listeye dahil olabilirsiniz. Listedeki kişi sayısı da 500‘ü geçemez. Listeler pek kullanılmasa da bilmekte yarar var.

 

Şikayet limiti;

Bu limit aslında belirtilmemiştir fakat tecrübelerimize dayanarak %2 gibi bir oran verebiliriz. Yani eğer 200 kişi takipçiniz varsa aynı gün içinde 4-5 kişi sizi şikayet ederse Twitter yönetiminden hemen uyarı alırsınız. Fakat 20 bin kişilik bir takipçi listeniz varsa aynı gün içinde 400 kadar kişinin sizi aynı konudan dolayı şikayet etmesi gerekiyor. 

 

Askıya alınan hesap meselesi;

Limitlerden bahsetmişken bu askıya alma ve hesap kapatma konusuna da değinelim. Hesabınız aynı konuyla ilgili 2 kez askıya alınır 3. de kapatılır. Fakat kapatılsa bile savunmanızı gönderdiğinizde bir kaç ay içerisinde hesabınızı geri almanız kuvvetle muhtemeldir.

 

Aylık 215 milyon aktif kullanıcının kullandığı Twitter’ın limitleri bu şekilde sıralanabilir. Kurallara uyulduğu sürece sosyal ağlarda sicili en temiz olanlardan biridir Twitter. Facebook’un kullanıcılara karşı uyguladığı anlamsız, gereksiz ve yanlış uygulamalar Twitter cephesinde pek görülmez. Fakat unutmamak gerekiyor ki bu bu siteleri de insanlar yönetiyor. Siz siz olun sistemin belirlediği sınırları zorlayıp kendinizi sıkıntıya sokmayın…

Yorumlar
Yukarı Çık