Gündem

Türkiye Kendi 5G Teknolojisini Üretecek

5G tartışmaları seçim öncesinde yanlış yorumlanmış olsa da işin aslı ortaya çıkmaya başladı. Türkiye, 5G’de üreten ülke olmak için kolları sıvadı.

4G’ye geçiş, 5G’nin gelmesi gibi konular anlık olarak değerlendirildiğinde tam manasıyla anlaşılamamaıştı fakat gelecek yıllarda yaşanacak gelişmeler açsından bakılıdğında 5G için üreten konuma geçmenin önemi anlaşılıyor.

5G konusunda mobil altyapı çalışmalarına şimdiden başlayan Turkcell’in ASELSAN ile el sıkıştığı duyuruldu. 5G konusunda hem ulusal hem de uluslararası pazarlarda birlikte haeket etmek üzere anlaşan ASELSAN ve Turkcell’in Türkiye’yi 5G’de üretici konuma getirmek için çalışmlara başladığı belirtiliyor.

Turkcell – ASELSAN arasında yapılan işbirliği çerçeve metninde belirtilen maddeler şu şekilde akarıldı;

– Türkiye’nin 5G teknolojileri alanında tüketen değil üreten konumuna getirilmesine öncülük etmek,
– Türkiye’nin yüksek teknoloji üretim kapasitesini ve ihracatını arttırmaya katkı sağlamak,
– 5G kapsamında katma değerli teknolojileri belirlemek ve bu alanlarda yerel bir Ar-Ge yol haritası oluşturmak,
– 5G teknolojilerinin gelişimine yön veren uluslararası platformlara, uluslararası standartlaşma süreçlerine birlikte aktif katılım sağlayarak bu bilgi ve deneyim ışığında yerel çalışmaları beslemek,
– Standartlara uygun şekilde geliştirilecek ürünlerle yerel ve uluslararası pazarlarda ticari başarıya ulaşmak,
– Bu alanda oluşturulacak ekosistemle (üniversitedeki araştırmacılar, yazılım geliştiriciler, donanım üreticiler, vb.) birlikte Türkiye’de bir uzmanlığın oluşmasına öncülük etmek,
– 5G ve ilgili teknolojilerde fikri mülkiyet hakları ve patent portföyünü geliştirmek.

Yorumlar
Yukarı Çık