İnternet

Türkiye’de İnternet Her Haneye Girdi mi Sanıyorsunuz?

Ülkemizde özellikle büyükşehirlerde internetle yatıp internetle kalkan büyük bir kitle oluşmuş olsa da nüfusun genelinde internet kullanım oranları düşünüldüğünün aksine hayli düşük. Hazırlanan yeni raporlar Türkiye'de internet kullanım oranlarını gözler önüne serdi.

We Are Social Singapore'un hazırladığı 24 ülkeye yönelik raporlarda, sosyal medya, internet, mobil kullanım, online geçirilen süre, internet penatrasyonu gibi veriler ortaya kondu.

Raporlara göre Türkiye'de internet kullanıcı sayısı 35 milyonun üzerinde. Bunun nüfusa oranı ise %45. Yani nüfusun %55'lik bir oranı internet kullanmıyor. Tabii internet kullanmayan bu oran içerisinde belirli bir yaş üstü ve altı insanlarımızda dahil. Bu kesimler hesaplanmasa bile Türkiye'de internet kullanmayan büyük bir kesim bulunuyor dememiz mümkün.

Raporda görülen diğer verilere göre ülkemiz internet kullanıcıları en çok Facebook'a giriyor. En çok kullandığımız sosyal medya platformu %93'lük bir oranla Facebook. Onu %72 ile Twitter izliyor. Üçüncülük ise %70 ile Google+'da. Tabii Google+, Gmail hesapları nedeniyle bu kadar kalabalık görünüyor dememiz mümkün.

Türkiye'de internet kullanıcıları günde ortalama 4.9 saat kişisel bilgisayarlardan, 1.9 saat mobil cihazlardan internete giriyor. Ayrıca raporda, ülkemizde her 5 gençten 3'ünün düzenli internet erişimi bulunduğu da belirtilmiş.

Raporlarda internet kullanmayan büyük bir kesim olduğu görülse de internetin henüz ne kadar genç bir teknoloji olduğunu ve genel itibariyle gençler tarafından kullanıldığını da hesaba katmakta fayda var. Bu da demek oluyor ki bir kaç nesil sonrasında internet gerçek anlamda her evin hatta her bireyin olmazsa olmazı olacak.

Yorumlar
Yukarı Çık