Gündem

Türk Telekom, Yılın İkinci Çeyreğine Ait Mali Verileri Açıkladı

Türk Telekom 2014 yılı 2. çeyreğe ait mali verilerini açıkladı. Abone sayısını artırmayı başaran grup, güçlü finansal pozisyonunu korumayı da başardı.

Türk Telekom, tüm hızıyla entegrasyon çalışmalarını sürdürüken güçlü malî pozisyonunu korumayı da sürdürüyor. Yılın 2. çeyreğinde de abone sayısını arttırmayı başaran grup operasyonel etkiler göz ardı edildiğinde konsolide gelirini de %4.5 oranında arttırdı.

Genişbant abone sayısında 18 bin net abone kazanımı açıklayan Telekom, mobilde de 493 bin net abone kazanarak 15.8 milyon aboneye ulaştı.

Gelirlerini arttırdığını belirttiğimiz Türk Telekom’un bu eyrekte açıkladığı net kâr ise 801 Milyon TL oldu.

Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, yılın 2. çeyreğiyle ilgili şunları açıkladı;

Türk Telekom 2014 yılının ikinci çeyreğinde de başarılı sonuçlar elde etti. Bu çeyrekte, şirketimizi iştirakleri ile birlikte daha hızlı entegrasyona uyumlu hale getirmek ve daha fazla verimlilik elde etmek amacıyla yapılan yönetim değişiklikleri öne çıktı. Güçlü operasyonel verimlilikleri etkin bir biçimde uygulamaya devam ettikçe, yüksek kaliteli gelirlere her zamankinden de fazla odaklanıyoruz.

2014’ün 2. çeyreğinde konsolide gelirlerimiz % 1,3 azalarak 3,3 milyar TL olarak gerçekleşti. Gelirlerdeki bu azalma geçen sene ortalarında mobil sonlandırma ücretlerinde meydana gelen düşüşten kaynaklandı ve mobil gelirlerimizi olumsuz etkiledi. Mobil sonlandırma ücretlerindeki azalmayı hariç tutarsak gelirlerimiz % 1,5 arttı. Gelir büyümesini olumsuz etkileyen başka bir önemli faktör ise, fiber yatırımlarımızla ilgili zorunlu muhasebe uygulaması olan “UFRYK 12 – inşaat geliri” gibi operasyonel olmayan gelirlerdeki düşüş oldu. Mobil sonlandırma ücretlerindeki azalma ve “UFRYK 12 – inşaat geliri” hariç tutulduğunda, büyüme oranı % 4,5 olarak gerçekleşti.

Operasyonel olmamalarının yanı sıra bu azalan gelirlerin aynı zamanda düşük marjlı olması kârlılığımız üzerinde olumlu etkiler yarattı. Bu çeyrekte konsolide FAVÖK marjı yaklaşık yüzde 1 iyileşme göstererek % 38’e ulaştı.

Gelir büyümesinin ana itici güçlerinden biri olan mobil operasyonlarımızda 2014’ün 2. çeyreğinde yıldan yıla yüzde 5 büyüme gerçekleşti. Mobil sonlandırma ücretlerindeki indirim kaynaklı inorganik düşüşü hariç tutarsak, büyüme %14 olarak gerçekleşti. 2014’ün 1. Çeyreğinde net müşteri kazanımında elde ettiğimiz çok güçlü rakamlar ikinci çeyrekte elde edilen net 493 bin müşteri ile etkileyici bir şekilde devam etti. Ayrıca karma Kullanıcı Başına Ortalama Gelir geçen çeyrekten bu yana % 5 artarak 21,7 TL seviyesine ulaştı. Mobil Numara Taşımada net abone kazanımı açısından elde ettiğimiz başarı hızlanarak devam etti. 2014’ün ilk yarısında Mobil Numara Taşımada 2013’ün tamamında ulaştığımız rakamın üzerinde bir kazanım sağlayarak, 1,1 milyon net abone elde ettik. Mobilde FAVÖK marjımızı iyileştirirken ölçek kazanmaya da devam ettik. Mobil ve sabit operasyonlarımız arasında artan sinerji ile birlikte mobil operasyonlarımızda da sürdürülebilir kârlılık seviyelerine ulaşacağız.

Sabit tarafta, genişbant gelirleri yıldan yıla arttı ve yıllık sabit ses gelir düşüşü daha önceki % 12 seviyelerinden %10 seviyesine geriledi. Buna ek olarak kurumsal veri gelirlerimiz yıldan yıla % 12 arttı. Toplamda operasyonel sabit hat gelirlerimiz (UFRYK 12 – inşaat gelirleri hariç) hafif bir artışla %0,4 büyüdü. Gelir kalitesinin artması sonucu sabit hat FAVÖK marjı geçen seneki %46’dan %47’ye yükseldi.

Finansman alanında Grubumuz 1 milyar Amerikan Doları değerinde ilk tahvil ihracını gerçekleştirerek olağanüstü bir başarıya imza attı. Bu işlem Türkiye’de ilk iki farklı vadeli ve en büyük kurumsal tahvil ihracı oldu ve hiç tahvil ihracı yapılmayan 9 aylık sürenin ardından kurumsal tahvil pazarını Türk şirketlerine açtı. Bu tahvil ihracı ile Türk Telekom ortalama borç vadesini 1,4 yıl uzatmanın yanı sıra finansman maliyetini 30 baz puan azalttı ve cari oranı %48 iyileştirmiş oldu. Tahvil ihracının bir parçası olarak Fitch’ten yatırım derecesi (BBB-) aldık ve S&P’tan (BB+) pozitif kredi izlemesi ile yatırım derecesinin bir kademe altı bir derece aldık. Her iki derecelendirme de Türkiye’nin ülke tavanı ile aynı seviyededir.

2014’ün 2. çeyreğini geride bırakırken, yılın tamamında güçlü sonuçlar elde etmeye odaklanıyoruz. Şirketimiz, yönetim ekibimiz ve çalışanlarımızın iş kollarının entegrasyonu ve daha fazla verimlilik elde edilmesi yönündeki kararlığıyla daha da güçlü hale gelmiştir. Paydaşlarımız için nihayetinde daha fazla değer yaratacak olan bu çalışmalara destek olan herkese teşekkürlerimi sunarım.

 

Yorumlar
Yukarı Çık