Gündem

Türk Lise Öğrencisi USB ile Çalışan Araba Yaptı!

İnegöl Anadolu İmam Hatip Lisesi​’nde okuyan Muhammed Ubeyd Aytekin adlı lise öğrencisi, USB girişiyle çalışan bir akülü araç yaptı.

Teknolojinin gelişmesiyle doğru orantıda gelişen otomobil sektörü her geçen gün farklı bir yenilikle karşımıza çıkıyor. Son olarak güneş enerjisiyle çalışan otomobil, elektrikle çalışan ve aküyle çalışan otomobiller duymuştuk.

Bugün de ülkemizden gelen bir haber bizleri oldukça sevindirdi. İnegöl Anadolu İmam Hatip Lisesi​’nde okuyan Muhammed Ubeyd Aytekin, USB girişiyle çalışan bir akülü araba üretti.

USB belleğin içindeki bir yazılımla çalışan araç saatte 70 kilometreye kadar hız yapabiliyor. Öte yandan Muhammed Ubeyd Aytekin bu aracı yapabilmek için 3 Bin TL harcamış.

Yaptığı aracı evinin önündeki boş alanda 2 aylık bir çalışma sonucunda faaliyete sokan Muhammed, aracın tüm masraflarını harçlıklarını toplayarak karşıladığını belirtti.

Verdiği açıklamalarda ise “Araba şu anda iki kişilik. Caddede araba ile giderken diğer araçlar geçmemi bekliyor. Arabada far da var. Arabayı yapmadan önce de yaptıktan sonra da fiyat teklifinde bulundular. Arabayı satmam için şuana kadar 10 bin TL teklif edildi.” dedi.

Projeyi oldukça beğenen okul müdürü, projeyi TÜBİTAK’a sunacaklarını belirterek şu açıklamalarda bulundu: “TUBİTAK projemizi uygun görüp kabul ederse öğrenci ve fizik öğretmenlerimiz ile beraber projemizi geliştirmeyi düşünüyoruz. Bu projenin kendi enerjisini üreten bir araç halinde üretmeyi de planlıyor öğrencimiz. Türkiye’de yerli otomobilin konuşulduğu bir ortamda İnegöl Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak karınca kararınca bu ortama destek sunuyoruz. Biz Türk milleti olarak bunu yapabiliriz.”

Yukarı Çık