Mobil

Tüm Akıllı Telefonlara Yeni Zam Geliyor

Daha önce sadece dahili radyo ve TV alıcısı bulunan cihazlara uygulanan TRT Bandrolü, artık internet erişimi bulunan tüm cihazlara, yani tüm akıllı telefonlara uygulanacak.

Radyo ve TV alıcısı barındıran cihazlar için uygulanan TRT Bandrol bedeli artık tüm akıllı telefonlar ve hatta internete bağlanabilen tüm tabletler için uygulanacak.

Android, iOS ve Windows Phone işletim sistemine sahip cihazların internet üzerinden radyo ve TV hizmeti alabilmesi sebebiyle TRT Bandrolü bedelinin uygulanmasına karar verildi.

Yeni Zam Ne Kadar Olacak?

Bu durumda internete bağlanabilen tüm akıllı telefonlar için %7 TRT Bandrol bedeli uygulanacak. TV‘ler için uygulanan %16‘lık bandrol bedelinde bir değişiklik olmayacak. Dahili alıcıya sahip tablet ve bilgisayarlar için söz konusu bedel %3, internet aracılığıyla bu hizmeti alan tablet ve bilgisayarlarda ise %2 olarak uygulanacak.

Oranlara göre en çok etkilenecek grup akıllı telefonlar olacak. %7’lik etki telefonun fiyatı arttıkça daha belirgin olarak görülecek. Buna göre 1000 TL’lik bir cihaza gelecek zam 70 TL civarında, 3000 TL gibi iPhone veya Galaxy S7 Edge gibi cihazlara gelecek zam 210 TL civarında olacak. Daha spesifik örnek vermek gerekirse şu sıralar 3500 TL gibi bir fiyata sahip olan iPhone 6S’in 16GB’lık versiyonu 245 TL kadar zamlanacak.

TRT bandrol zam 

 

Yeni Zamlar Ne Zaman?

Yeni TRT bandrolü zamları telefonlara ne zaman yansıyacak? Bu sorunun belirli bir cevabı yok maalesef. Dün itibariyle yeni düzenleme resmi gazetede yayınlandı. Bu aşamadan sonrası ise markaların cihazlara bu zammı ne kadar yansıtacağı ile ilgili. Markaların satış politikalarına göre bazıları bu zammı direkt değil kademeli olarak yansıtabilir. Bazıları ise direkt olarak yeni düzenlemeye göre fiyat düzenlemesine gidebilir. Bu aşamadan sonrası markaların tasarrufunda demek mümkün.

Yorumlar
En Başa