İnternet

TİB, Mahkeme Kararı Olmadan Trafik Bilgilerine Erişecek ve Engelleme Yapabilecek

TBMM’de görüşülen ve kamu oyunda torba yasa olarak bilinen yasa tasarısına eklenen bir maddeye göre artık TİB, mahkeme kararı olmadan internet trafik bilgilerine erişebilecek ve erişime kısıtlama kararı verebilecek. İşte detaylar.

Torba yasaya eklenen bir maddeyle internette yapılan yayınlarla işlenen suçları düzenleyen kanunda değişikliğe gidiliyor. Yeni düzenlemeyle normalde soruşturma kapsamında mahkeme kararıyla talep edilebilen içerik ve trafik bilgileri artık mahkeme kararına gerek kalmadan edinilebilecek. İlgili maddenin “Trafik bilgisi, TİB tarafından ilgili işletmecilerden temin edilir ve hakim tarafından karar verilmesi halinde ilgili mercilere verilir” şeklinde değiştirilmesiyle TİB’in bu bilgileri temin edeceği fakat ancak mahkeme kararıyla paylaşabileceği belirtiliyor.

Kararın gerekçesi de şu şekilde açıklandı; “Ayrıca, mahkeme kararı üzerine ilgili işletmeciye başvurup trafik bilgisinin talep edilmesi ve işletmecinin talep edilen bu ham bilgileri kullanılabilir ve anlamlı hale getirip göndermesi ya da ham olarak gönderilen bilgilerin Başkanlık tarafından kullanılabilir ve anlamlı hale getirilmesi zaman almakta, böylece soruşturma ve kovuşturmaları geciktirmektedir. Terör saldırısı tehdidi gibi acil durumlarda talebe zamanlıca cevap verilmesi imkanı bulunmamaktadır””Ayrıca, mahkeme kararı üzerine ilgili işletmeciye başvurup trafik bilgisinin talep edilmesi ve işletmecinin talep edilen bu ham bilgileri kullanılabilir ve anlamlı hale getirip göndermesi ya da ham olarak gönderilen bilgilerin Başkanlık tarafından kullanılabilir ve anlamlı hale getirilmesi zaman almakta, böylece soruşturma ve kovuşturmaları geciktirmektedir. Terör saldırısı tehdidi gibi acil durumlarda talebe zamanlıca cevap verilmesi imkanı bulunmamaktadır”

 

İnternette trafik bilgisi nedir?

Trafik bilgisi hangi kullanıcının hangi adresi ziyaret ettiği ve o adreste ne kadar süre geçirdiğini içeriyor. Geçtiğimiz Şubat ayında yapılan düzenlemeyle internet sağlayıcılarının 6 aydan 2 yıla kadar trafik bilgilerini saklama zorunluluğu getirilmişti. TİB, mahkeme kararıyla bu bilgileri temin edebiliyordu. Fakat yeni düzenlemede, bazı soruşturmaların açılabilmesi için bu bilgilere ihtiyaç olduğu ve mahkeme kararı öncesi TİB’in bilgilere ulaşabilmesi gerektiği üzerinde durularak trafik bilgileri için mahkeme kararı şartı kaldırıldı.

 

TİB, Mahkeme kararı aramadan siteleri erişimi engelleyebilecek

Yeni düzenlemenin getirdiği önemli bir değişiklikte engelleme yapılacak internet yayınları hakkında oldu. Buna göre artık TİB, mahkeme kararına gerek duymadan TİB Başkanı’nın talimatıyla engelleme yapabilecek. Söz konusu durumda TİB kararı 4 saat içerisinde uygulanacak. 4 saat içerisinde yayını durdurulan internet sitesiyle ilgili durum TİB tarafından 24 saat içerisinde mahkemeye sunularak, 48 saat içerisinde hakim kararı beklenecek. 

 

Yeni düzenlemeyle birlikte, geçtiğimiz dönemde sıkça karşılaştığımız internet sansürü problemleriyle yeniden karşılaşmaya başlayacağız gibi görünüyor.

Yorumlar
Yukarı Çık