Oto Haber

Tesla’dan Yeni Model S P85D

Elektrikli otomobil sektörünün pirinden yine muhteşem bir otomobil yollara çıkıyor.

Çoğu zaman duyduğumuz elektrikli oto haberlerinde hep birşeyler eksik olur. Ya araçlar bisiklet gibi ufak tasarımlı şehir içi otolar olarak gelir. Ya da normal bir aile otomobili olmasına karşın yeterli menzil sunma konusunda çuvallarlar. Geleceğin yakıt teknolojileri arasında gösterilen elektrikli otolarda genel olarak herkesin hemfikir olduğu şey ise, teknolojinin henüz emekleme aşamasında olmasıdır. İşte tam bu noktada Tesla Motors yine farkını ortaya koyuyor.

Tesla Motors‘un ürün gamındaki en yeni model olan Tesla Model S P85D öyle alelade bir elektrikli otomobil değil. Tesla Model S’in geliştirilmiş hali olan otomobil, makam aracı seviyesinde konforu, üst düzey güvenlik sistemleri, teknolojik ekipmanları bir araya getirirken, performans konusunda ise süper spor otomobillere taş çıkarabiliyor.

Araçta bulunan iki ayrı elektrik motorundan güç alan Tesla Model S P85D, toplamda 691 HP gücü, 4 tekerden çekiş sistemiyle yere aktarıyor. Araç 0-96 km hızlanmasını ise 3.2 saniyede gerçekleştiriyor. Otomobilin son hızı ise 248 km/s. Porsche 911 Turbo ve Lamborghini Huracan LP 610-4 ile aynı hızlanma verilerine sahip araç, bu performansı rakiplerine göre oldukça az enerji harcayarak başarıyor. Yeni Tesla Model S P85D tek şarjla 441 km menzil sunuyor.

Aracın diğer etkileyici yanı ise sunduğu gelişmiş teknolojiler. Yeni Tesla Model S P85D seyir halinde diğer araçları algılayabilen gelişmiş kamerası ve sensörleri sayesinde otomatik pilot özelliğini de barındırıyor. Tabi henüz yasalar, kullanıcının kontrolü tamamen araca bırakması gibi bir sisteme izin vermediği için sistem şu an sadece diğer araçlara göre hızlanıp – yavaşlama, ya da kendi kendine park etme gibi işlere yarıyor.

Yeni Tesla Model S P85D Aralık ayında 120 bin dolardan başlayan fiyatlarla ABD‘de satışa çıkacak. 60D ve 85D‘nin çıkış tarihi ise 2015 Şubat ayı.

Yorumlar
Yukarı Çık