Gündem

Telekominikasyon İletişim Başkanlığı MİT’e Devredilecek

Başbakan ve Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan Ordu mitingi sonrası gazetecilere çarpıcı açıklamalar yaptı. Erdoğan, TİB’in kaldırılıp yetkilerinin MİT’e devredileceğini söyledi.

Özellikle geçtiğimiz yıl adını sıkça duyduğumuz Telekominikasyon İletişim Başkanlığı (TİB)‘nın yetkilerinin MİT‘e devredilme tartışmaları Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarıyla başlamış bulunuyor.

İnternet ortamında kullanıcıların tüm hareketlerinin izlenebilmesi gibi konularla gündeme getirilen TİB gibi kurumlar ya da faaliyetleri aslında ne kadar gerekli ve sağlıklı?

Konuya kısa bir açıklama getirmemiz gerekirse; özellikle ülkemizdeki internet kullanıcılarının hesaba katmadığı en önemli etken “İnternet Tekelleri” olarak adlandırabileceğimiz yazılım devleri. Daha açık anlatmak gerekirse, sizi herhangi bir devlet ya da kendi devletiniz takip etmese bile Google takip ediyor. Facebook hayatınızın özetini biliyor. Peki bu şirketlerin yönetimleri ne kadar güvenli hiç düşündünüz mü?

İşte bu konular yukarıdaki argümanlar ışığında değerlendirildiğinde milli denetim mekanizmaları uluslararası ve ticari amaçlı şirketlerden her zaman daha güvenlidir diyebiliyoruz. 

Reel hayatımızda denetim ne kadar gerekliyse İnternet dünyasında da o kadar gerekli. Fakat bunun yapılabilmesi belirli bir birikim, teknolojik altyapı ve kamuoyu bilgilendirmesinden geçiyor. TİB, asıl görevi olan denetim faaliyetleri itibariyle teorik olarak zaten bir istihbarat kurumu diyebiliriz. Sonuç olarak yetkilerin MİT’e devrediliyor olması kullanıcılar açısından herhangi bir değişikliğe yol açmayacak.

Konunun ayrıntıları netleştikçe sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz…

 

Yorumlar
Yukarı Çık