Gündem

Telefona Taksit Yapan Hediye Kartlarına Son!

Şubat ayında giren kredi kartına taksit düzenlemeleriyle gelen sınırlamalar sonrasında piyasa yeni yöntemlerle yasağı aşma yoluna gitmişti. Bunlardan en yaygını olan hediye kartıyla taksit uygulaması da artık yapılamayacak.

BDDK, kredi kartlarıyla ilgili çıkarılan yönetmelikte bazı yasal boşlukları doldurmak adına düzenlemenin kapsamını genişletti. Son düzenlemeyle, "herhangi bir somut mal ve ya hizmet içermeyen" ürünlerin satışında taksit uygulamasına da son verildi. Ayrıca yönetmelikte açıkça yer alan "hediye kartı, hediye çeki ve benzeri" ifadesi dikkati çekti. Böylece taksitli hediye kartı yoluyla satılan akıllı telefon gibi cihazların da bu yöntemle taksitli satışının önüne geçilmiş oldu.

Kredi kartına taksit kısıtlamasından sonra hepimizin hatırlayacağı üzere teknoloji marketleri başta olmak üzere konuyla ilgili ürün gamına sahip bir çok esnaf, akıllı telefon ve hücresel destekli tablet satışına taksitli şekilde devam edebilmek için bazı yöntemlere başvurmuştu. Bunlardan en bilineni ise hediye çeki ve ya hediye kartına taksit yöntemiydi. Yönetmelikteki bu yeni düzenlemeyle artık hediye kartı ve hediye çeki yöntemleri de tarihe karışmış oldu.

Bakalım esnafımız yasağı aşmada başka hangi yöntemlere başvuracak?

Yorumlar
Yukarı Çık