Mobil

Telefon ve Tabletinizin Şarj Süresini Uzatmanın Yolları

Mobil teknolojiler gün geçtikçe akıllanmaya ve çeşitlenmeye devam ediyor. Tablet ve akıllı telefonların performans ve becerileri arttıkça şarj süreleri azalıyor ne yazık ki. Peki doğru kullanımla şarj süremizi uzatmamız mümkün mü? Nelere dikkat etmemiz gerekir?

Dikkat edilecek en önemli unsur sıcaklık;

Malumunuz önümüz yaz… Özellikle yaz aylarında cihazların direkt olarak güneş ışığı alacağı yerlerden uzak tutulmasında fayda var. Aşırı ısınma pil gücünüzün zayıflamasına ve hızla tükenmesine yol açar. Mümkünse telefonlarınızı ve tabletlerinizi çantanızın derinliklerinde saklayınız.

Ekran parlaklığı;

Akıllı telefon ve tabletlerde pil gücünü en fazla tüketen unsurlardan birisi de ekrandır. Özellikle akıllı telefonlarda çözünürlüklerin artmasıyla birlikte ekranların güç ihtiyacı iyiden iyiye fazlalaşmış ve sorun olmaya başlamıştır. Yapılacak işlem çok basit. Ekran parlaklığınızı manuel olarak yapmaktan kaçının. Gündüz saatlerinde otomatik ayarda tutmanız gereken ekran parlaklığı ayarlarını gece saatlerinde en düşük seviyelere alın. Bu yöntem şarj sürenizi gözle görülür derecede uzatacaktır.

Mobil veri;

Akıllı telefon ve 3G özelliği destekleyen tabletlerinizin şarjının en büyük düşmanlarından birisi de mobil veri trafiğini sürekli aktif tutmaktır. Kullanılan uygulama ve widgetların senkronizasyon aralığını en uzun sürelere ayarlamanız faydalı olacaktır.

Ayrıca 3G bağlantısı için harcanan güç, wi-fi bağlantısı için harcanan güçten her zaman daha fazladır. İlle de sürekli internete bağlı kalmak isteyenlerdenseniz, wi-fi bulunan bir ortama girdiğiniz anda telefonunuz ya da tabletinizden mobil veriyi devre dışı bırakıp wi-fi ağına bağlanmanızda fayda var.

Uygulamaları zorla sonlandırma (Son uygulamaları kapama) işlemini YAPMAYIN!

İnsanlar nedense önbellekte tutulan uygulamaları sonlandırmanın şarj süresini uzatacağı düşüncesine kapılıyorlar. Bu tavsiyeyi ilk kim vermişse, kuyuya attığı taşı bir türlü çıkaramıyoruz. Uygulamaların önbellekte tutulması demek, uygulamaya tekrar döndüğünüzde baştan başlatılmayıp, kaldığı yerden devam etmesi demektir. Eğer uygulamayı zorla sonlandırır ve RAM'i zırt pırt temizleyeyim derseniz, bu uygulamaların her seferinde baştan açılması demektir ki, daha fazla CPU (işlemci) kullanımı başta olmak üzere tüm kaynakların daha fazla kullanımı sonucunu doğurur. Bu da pil gücünüzü daha fazla harcamanız anlamına gelir. Bu yüzden sık kullandığınız uygulamaları önbellekten sık sık temizlemekten kaçının.

Son olarak da şarj sırasında yapılacaklar?

Telefonunuz ya da tabletiniz şarjdayken görüşme yapmayın, mümkünse cihazı kullanmayın. Bu durum, hem cihazınızın hem de sizin sağlığınız açısından da önemli bir noktadır. Ayrıca bir çoğumuzun yaptığı gibi gece yatarken şarja takıp sabah kalkınca şarjdan çekmek cihazlar açısından hiç de memnuniyet verici bir yöntem değil. Eğer mümkünse cihazınız %100 şarj olduktan sonra daha fazla şarj aletine bağlı bırakmayın. 

 

Bu öneriler pek tabii cihazınızın şarjını %15-20 daha fazla verimle kullanmanızı sağlar fakat şarj sorununa kesin çözüm sağlamaz. Eğer şarj konusunda hayatî sorunlar yaşıyorsanız taşınabilir güç kaynaklarına bakmanızda fayda var.

Yorumlar
Yukarı Çık