Telefon

Teknosa Preo P1 Değerlendirme

Türkiye’nin en büyük teknoloji mağazalar zincirlerinden olan Teknosa, akıllı telefon işine yeni bir markayla adım attı. Teknosa’nın Preo P1 adlı akıllı telefonu nasıl? Fiyatına değer mi? Alternatifler neler?

Teknosa’nın akıllı telefon pazarına adım attığı ilk telefonu Preo P1, 1000 TL altında akıllı telefonlar arasında yerini aldı. Cihazın özelliklerini, tercih edilebilirliğini ve cihaza alternatif olabilecek akıllı telfonları hep beraber değerlendiriyoruz. Önce Preo P1’in teknik özelliklerine göz atalım.

Teknosa Preo P1 Teknik Özellikler;

– 5 inch 720p ekran

– 64-bit destekli 1.2 Ghz saat hızında çalışan 4 çekirdekli Snapdragon 410 işlemci

– Adreno 306 grafik işlemcisi

– 1 GB RAM

– 8 GB dahili hafıza (32 GB’a kadar microSD desteği)

– 4G desteği

– 13 MP ana kamera

– 5 MP ön kamera

– 2400 mAh batarya

– Android 4.4.4 işletim sistemi

 

Teknosa Preo P1, genel itibariyle orta seviye bir telefon olarak karşımıza çıkıyor. Fakat baştan söylemek gerekiyor ki benzerlerine göre bazı özellikleri çok yetersiz ve aynı fiyata alınabilecek bir çok cihazdan daha geride. Bu da Preo P1’in tercih edilebilirliğini düşürüyor.

 

 

Teknosa Preo P1 Artıları

Genel olarak orta seviye akıllı telefonlarda bulunan özelliklere bağlı kalınarak üretilen Preo P1’de şu özelliği diğerlerinden ayrılmasını sağlıyor diyebileceğimiz hiçbir özellik yok. Kendi klasmanında değerlendirildiğinde 4G desteği ve 13 MP ana kamerasının olması makul olarak göze çarpıyor.

Teknosa Preo P1 Eksileri

Androidli bir cihaz olan Teknosa Preo P1, 1 GB RAM kullanılmasıyla büyük bir hataya imza atılan bir cihaz. Zira aynı fiyata 2 GB RAM kullanılan bir çok alternatif varken Preo P1’de RAM konusunda böyle bir hatanın yapılmış olması kullanıcılar açısından sıkıntı oluşturacak noktalardan birisi.

Preo P1’in dahili hafızası bir çok yerde özellikle küçük puntolu yazılarla belirtiliyor ve sürekli olarak cihazın 32 GB’a kadar microSD desteği sunduğunun altı çiziliyor. Fakat önemli olan cihazın dahili hafızasıdır ve Preo P1’de bulunan 8 GB’lık dahili hafıza 2015’te piyasaya sürülen bir telefon için giriş seviyesi cihazların özelliklerini barındırıyor. Yani kendi klasmanında değerlendirildiğinde Preo P1’de bulunan 8 GB dahili hafıza tam bir fiyasko…

Preo P1’in diğer bir eksik noktası ise 2400 mAh bataryası. Akıllı telefon üreticilerinin ve yeni telefonların sürekli olarak batarya sorununa çözüm aradığı bir dönemde bu nokta hiç umursanmıyormuş gibi yetersiz bir batarya kapasitesinin sunulması Preo P1’i kendi klasmanında yetersiz kaldığı diğer özellikleri arasında yer alıyor.

Teknosa Preo P1 Fiyatı ve Genel Değerlendirme 

Preo P1, 749 TL satış fiyatıyla alınabiliyor. 500 – 1000 TL arasındaki cihazlara bakıldığında özelliklerine göre bu fiyatın yüksek olduğunu rahatlıkla söleyebiliriz.

Çinli telefon üreticisi ZTE’nin üretimi olan ve Teknosa’nın kendi markası Preo adıyla satışa sunulan bu cihazın, firmanın bu alanda ilk girişimi olduğu düşünülürse 749 TL’lik fiyatın özelliklerine göre çok yüksek olduğu görülüyor. Özelliklerine bakıldığında Preo P1’in fiyatlandırmasının 600 TL kadar olabileceğini, Teknosa’nın bu konuda çok yüksek bir fiyat politikası izlediği söylenebilir. 

Teknosa Preo P1 Yerine Alınabilecek Alternatifler

Değerlendirmemiz boyunca söylediğimiz gibi özelliklerine göre pahalı olarak satışa sunulan Teknosa Preo P1 yerine değerlendirilebilecek bir çok alternatif var. Bu telefonu almadan önce sıralayacağımız alternatiflere de göz atmanızda fayda var. 

Teknosa Preo P1 yerine Vodafone Smart 6 alınabilir. Smart 6, Preo P1’den 100 TL kadar daha pahalı fakat hem kontratla faturaya ek alınabiliyor hem de özellikleri bakımından Preo P1’den daha önce olduğu görülüyor.

1.5 Ghz saat hızında çalışan işlemcisi, 16 GB dahili hafızası ve 3000 mAh bataryası ilk bakışta Vodafone Smart 6’nın Preo P1’den daha önde olduğu noktalar olarak göze çarpıyor.

Teknosa Preo P1 yerine Turkcell T60 tercih edilebilir. Teknosa Preo P1’den 100 TL kadar daha pahalı olan bu cihazda da ilk bakışta göze çarpan farklar, 16 GB dahili hafıza, 2 GB RAM, 1.5 Ghz saat hızında çalışan işlemci ve Android 5.0.2 Lollipop işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

Teknosa Preo P1 yerine alınabilecek diğer bir GSM kampanyalı telefon da Avea InTouch 4. Bu cihaz Preo P1 özelliklerini barındırırken fiyat olarak daha uygun olarak satışta bulunuyor.

Teknosa Preo P1 yerine tercih edilebilecek diğer bir akıllı telefon ise Vestel Venüs 5.5 V. Preo P1 ile aynı fiyata sahip olan bu akıllı telefon 16 GB dahili hafızası ve Vestel’in kendi arayüzüyle bir adım öne çıkıyor. Ayrıca bu konuda Vestel Venüs’ün diğer versiyonlarına da göz atmakta fayda var.

İlgili Haberler;

500 – 750 TL Arası Akıllı Telefon Tavsiyesi?

750 – 1000 TL Arası Telefon Tavsiyesi

Yorumlar
En Başa