Önemli Konu

Takım Tutar Gibi Marka Tutuyoruz!

Özellikle teknoloji konusunda tüketicilerin büyük yanılgılara düşmesine yol açan fanatiklik konusunu ele alacağız.

Teknolojik ürünlerin hayatımızın parçası haline gelmesi, özellikle son yıllarda mobil teknolojilerin yaygınlaşıp akıllı telefonlar örneğinde olduğu gibi ayrılmaz parçamız haline gelmesi kafalarda yanlış algıların oluşmasına sebep oluyor. Bunların başında marka fanatikliği geliyor.

ABD, Japonya ve Çin’de sıkça görülen marka fanatikliğinin ülkemizde de yavaş yavaş yaygınlaştığını ve yeni jenerasyonlarla birlikte içinden çıkılmaz bir boyuta vardığını üzülerek gözlemliyoruz. 

 

 

Takım Tutar Gibi Marka Tutuyoruz

Herhangi bir ürün haberi altında rahatlıkla örneklerini görebildiğimiz atışmalar aslında kimin kime üstün geldiğiyle ilgili değil. Hakkında konuştuğumuz cihaz, uğruna karşımızdakinin kalbini kırmayı göze aldığımız teknolojik ürün bizim herhangi bir başarımızı yada maharetimizi yansıtmıyor oysaki…

İşin sosyolojik ve psikolojik boyutunu bu işin ehillerine bırakarak biz kendi alanımızdan değerlendirmeye devam edelim.

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz Android Fanboy yada iOS Fanboy gibi terimler nereden geliyor? Yani neden insanlar Apple’ın yaptığı herşeye mükemmel gözüyle bakıyor? Ya da aynı şekilde Android platformunda yaşanan gelişmeleri daha üstün görüyor?

Halbuki bunların hepsi tüketicilerin faydalanması adına üretilen ve ticari karşılıkla bizlere sunulan ürünlerden ibaret.

Ama nedense bizler sahip olduğumuz eşyalarla bağ kurmadan yaşamayı beceremiyoruz. Hatta öyle bağlar kuruyoruz ki sadece eşya ile değil, üreticisi ile sanki aynı ailedenmiş gibi davranmayı normal olarak görüyoruz.

Bize nelere mâl oluyor?

Özellikle teknolojik ürünler üzerine konuşmaya devam etmemiz gerekirse, herhangi bir markaya ticari ilişkiden öte bağlanmak bize alabileeğimiz daha iyi hizmete mal olabilir. Daha somut örnek verelim. Diyelimki bir Android cihaz kullanıcısıyız. 3 yıl boyunca kullandık, memnun kaldığımız yönleri ve şikayetçi olduğumuz yönleri oldu. 3. yılın sonunda iOS platformuna geçmek için bir fırsatımız var. Belki kullanımımız açısından iOS bizim için biçilmiş kaftan olacak ama biz Android’e olan bağlılığımız yüzünden vazgeçmiyor ve gidip tekrar tercihimizi o yönde kullanıyoruz. Sebep? 

Demem o ki, teknolojik ürünlerde fanatikliği bir kenara bırakıp, para verip satın aldığımız bu ürünleri en etkin şekilde kullanıp onlardan faydalanma yoluna gidelim. Her markayı, her ürünü ve her modeli gerektiğinde eleştirelim ki markalar ürünlerini daha fazla geliştirme mecburiyeti hissetsin.

Bu yazdıklarım muhtemelen teknoloji fanatikliğinin geldiği noktada pek işe yaramayacak. Ama en azından biz anlattık deme hakkını elimizde bulundururuz.

Yorumlar
Yukarı Çık