Mobil

Tabletler Büyük Ekranlı Akıllı Telefonlara Yeniliyor

Geçtiğimiz çeyrekte tablet satışlarıyla ilgili veriler açıklandı. Raporlara göre tablet satışları düşüşte. Detaylar haberimizde.

Mobil cihaz pazarı her geçen gün büyümeye devam ediyor. Büyüme beraberinde çeşitlenmeyi de getiriyor. Tablet, telefon, akıllı saat, akıllı bileklik, akıllı gözlük derken mobil cihaz çeşitliliği hayatımızın her alanına yayılmış durumda.

NPD Group tarafından yapılan piyasa araştırmalarına göre mobil piyasada önemli bir yer tutan tabletler, akıllı telefonların gerisinde kaldı. 2014'ün ilk çeyreğinde 56 milyon adet tablet sevkiyatının yapıldığı belirtilen raporda yıl sonuna kadar bu rakamın 285 milyon adet seviyesini görmesninin beklendiği de belirtilmiş.

Raporda ilgi çekici diğer bir konu ise 7 inch ve 7.9 inch tablet satışlarındaki düşüş. 8 inch ve üstü ekrana sahip tablet satışlarının bu yıl ve önümüzdeki yıl artması beklenirken, daha küçük ekranlı tablet satışları giderek düşüyor. Bunun sebebi ise phablet olarak tanımladığımız büyük ekranlı akıllı telefonlar. 

5 inch ve üzeri ekran boyutlarına sahip akıllı telefonların tabletlerin gerçekleştirdiği tüm fonksiyonları gerçekleştirmesi, kullanıcıları bu cihazlara yönlendiriyor. Telefonlarının yanında tablet edinmek isteyenlerse daha büyük ekranlı modellere yöneliyor.

Öyle görünüyorki artık 6.3, 6.4 inch ekran boyutlarına kadar ulaşan akıllı telefonlar, 7 inch, 7.9 inch ekran boyutlarına sahip tabletleri piyasadan silecek.

Yorumlar
Yukarı Çık