Oto Haber

Sürücüsüz A7 Test Edildi

Audi tarafından özel olarak hazırlanan sürücüsüz A7 test edildi. Florida’da yapılan test sürüşü başarıyla gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz günlerde ABD’nin Florida Eyaletinin Tampa bölgesinde bulunan Selmon otobanı ilginç bir test için bir süreliğine trafiğe kapatıldı. Audi’nin hazırladığı sürücüsüz A7 modeli Selmon otobanında test sürüşüne çıktı. 

Önümüzdeki 5 yıl içerisinde seri üretim modellerinde sunulmaya başlanacağı söylenen yeni sürücüsüz sistem başarılı bir şekilde test edildi. Aslında sistem sürücüyü tamamen devreden çıkarmak üzerine kurulu değil. Yol bilgilerini, değişken trafik koşullarını, diğer araçların hareketlerini algılayıp buna göre hareket edebilen sistem temelde sürücüye yardımcı olabilmek için geliştiriliyor. 

Sürücü ellerini direksiyondan çekse dahi aracı sağlıklı bir şekilde trafikte götürebilen sistem, şimdilik otoyol koşullarında etkili. Ara sokak ve şehir içi gibi daha karmaşık trafik yapılarında ise kesinlikle sürücünün kontrolü ele alması gerektiği ve sistemin sürücüye yalnızca yardımcı olabileceği söyleniyor.

Yani Audi’nin denediği bu sistemi Google’ın tamamen otonom sisteme sahip sürücüsüz otomobiliyle karıştırmamak lazım. Tamamen otonom yani sürücüsüz, direksiyonsuz otomobilleri görmek için 5 yıldan daha uzun süre beklememiz gerekecek.

 

Yorumlar
Yukarı Çık