Gündem

Sony Yine Zarar Etti

Akıllı telefon piyasasında yeni amiral gemisiyle adından sıkça söz ettiren Sony, zarar etmekten bir türlü kurtulamadı.

Üçüncü çeyrek rakamlarını açıklayan Sony, akıllı telefon bölümü yüzünden 1.2 milyar dolar seviyesinde zarar açıkladı.

Japon teknoloji devi Sony, satışlarını arttırmış olmasına rağmen, zarardan bir türlü yakasını kurtaramadı. Geçen yıla oranla %7.2 artan satışlara rağmen açıklanan raporlarda Sony’nin faaliyet zararının genelde 85.6 milyar yen olduğu belirtildi.

PlayStation 4 ve Şebeke hizmetleri sayesinde gelir grafiğinin dibe vurmasını engelleyen firma, oyun departmanının geçen yıla göre %83.2 daha fazla gelir elde ettiğini açıkladı. Bileşen satışları tarafında da işlerin iyi gittiği belirtilirken akıllı telefon kanadında hedeflenen yere bir türlü varılamamış olması Sony’nin halen zararda kalmasına yol açıyor. 

Öte yandan bu çeyrekte Japon Yen’inin değer kaybı ve şirketin açıkladığı değerlerin Yen üzerinden hesaplanıyor olması da kâr-zarar dengesinde değişmelere neden olmuş durumda. Zira Sony’nin satışlarının çoğu Japonya dışında gerçekleştiriliyor.

Sony’nin bu tablo sonrasında, geçtiğimiz yıllarda bazı departmanlarını küçültüp bazılarını da elden çıkardığı gibi, yeni satış ve küçülme politikalarına yönelebileceği belirtiliyor.

Yorumlar
Yukarı Çık