Donanım

Sony: Project Morpheus Daha Ekonomik Olacak

Sony, Project Morpheus’un Playstation 4’le %100 uyumlu olacağını ve rakiplerinden daha ucuza satılacağını açıkladı.

İlk olarak Kickstarter‘da ortaya çıkan Oculus Rift, gördüğü yoğun ilgi sayesinde 250 bin Dolar olan kampanya limitini çok kısa sürede aşarak yaklaşık iki buçuk milyon Dolar toplamayı başarmıştı. Projenin ilerleyen safhalarında Doom‘un başındaki deha John Carmack‘ın da dahil olmasıyla bir anda herkesin ilgisini çeken Oculus Rift, Facebook tarafından satın alınmıştı. İşte tam bu noktada sanal gerçeklik gözlükleri teknoloji devlerinin ilgisini çekmeye başladı. Sony‘nin Project Morpheus‘u, Samsung‘un Galaxy VR‘ı gibi projeler, Oculus Rift’in açtığı yolu takip etti.

Sony’nin başındaki isim Shuhei Yoshida‘nın Wall Street Journal‘a verdiği röportaj oldukça ilginç. Sanal gerçeklik cihazları piyasaya ilk kez çıktıklarında fiyatları normal kullanıcıların ulaşamayabileceği kadar pahalı olacağını bildiren Yoshida, rakiplerini iğnelemekten de geri kalmıyor. Project Morpheus’un %85 oranında hazır olduğunu ve Playstation 4 le tam uyum sağladığını belirten Yoshida, Project Morpheus için diğer sanal gerçeklik gözlüklerinin aksine, çok daha makul bir bedel isteyebileceklerini söylüyor.

Oculus Rift için piyasa beklentisinin 300-400 Dolar aralığında olduğu düşünülürse, Project Morpheus’un daha ucuz olması sevindirici bir haber. Söylentiler beta süreci için 2015 yazını işaret ediyor. Görünüşe göre 2015 yılı sanal gerçeklik savaşlarına sahne olacak gibi.

Yorumlar
Yukarı Çık