İnternet

Şok: 1.2 Milyar Şifre, 500 Milyon E-Posta Çalındı!

Rus hackerlar internet tarihinin en büyük vurgununu yaptı. 1.2 milyar şifre ve 500 milyonun üzerinde e-posta adresi çalındı. İşte detaylar.

ABD merkezli Hold Security adlı güvenlik şirketinin açıklamalarına göre son dönemde Rus hackerlar 500 milyon üzerinde e-posta adresi ve 1.2 milyar şifreyi çaldı.

420 bine yakın web sitesine gerçekleştirilen saldırılar sonucu dünya genelinde yapılan saldırılarda Rus hackerlar internetin en büyük vurgununu gerçekleştirdi. Sektörün ileri gelen isimleri de dahil olmak üzere hackerlar hedef gözetmeksizin bilgi topladı. Bu da herkesin risk altında olduğunun bir göstergesi. Sosyal ağ şifrelerinizi ve e-posta hesap bilgilerinizi yeniden düzenlemenizde fayda var.

Ne yazık ki internet dünyasında henüz kırılmayacak bir şifre girilemeyecek bir sistem mevcut değil. Peki yapabilceğimiz hiçbir şey yok mu? Tabiiki var…

Şifrelerinizi yeniden düzenleyin;

– Şifrelerinizi en az 6 karakterle oluşturun.

– İçerisinde büyük ve küçük harfler bulundurun.

– Mümkünse şifrenizin içine nokta, virgül gibi bir işaret koyun.

– Parolamı unuttum seçeneği için zor bir soru seçin. Ya da seçtiğiniz sorunun cevabını daha spesifik olara belirleyin. Evcil hayvanınızın adı, ilkokul öğretmeninizin adı gibi sorulara kimsenin tahmin edemeyeceği cevaplar seçin. Özellikle bu kelimelerin sözlüklerde yer almayan kelimeler olmasına dikkat edin.

İnternette yayında olan irili ufaklı tüm siteler sürekli saldırı altında. Bu da üyelik bilgilerinizi riske sokuyor. Siz şifrelerinizi ne kadar karışık ve çözümesi zor olarak belirlerseniz hackerların işini o kadar uzatırsınız. Toplu vurgun yapmaya çalışan hackerlar da kırılması uzun süren şifrelerle uğraşmak istemezler. Bu şekilde şifrelerinizi ve bilgilerinizi kaptırmaktan korunabilirsiniz.

Yorumlar
Yukarı Çık