İnternet

Şifrelerimizi Hacker’lara Kendimiz Veriyormuşuz

Siber suçların günden güne artması üzerine yapılan araştırmalar sonucu şifrelerin kırılmasının nedeni olarak %76’sının zayıf ve çalıntı olması, %61’inin de aynı şifrenin başka hesaplarda kullanılması belirlendi.

Sosyal medya, kredi kartı, alışveriş, kablosuz ağlar ve birçok işlem için interneti kullanmaya başladık. Tabi ki interneti kullanırken özel bilgilerimizin olduğu sosyal medya hesapları, alışveriş için kullandığımız kredi kartları gibi alanları şifrelerimizle kullanıyoruz.

Şifrelerimiz bizler için bu kadar önemliyken yeterli kadar dikkatli olmuyoruz. Çoğu insan “şifremi ne yapsınlar” veya “benim hesabımı çalıp ne yapacaklar” diye düşünerek basit ve aynı şifreleri kullanıp da kendi başlarını yakıyorlar.

Uzun yıllardan beri bu tarz hacker ve virüslere karşı mücadele eden ESET firmasının çeşitli araştırmaları sonucu ABD’de gerçekleşen siber saldırıların %76‘sı zayıf ve basit şifrelerin kırılmasıyla gerçekleşmiş. Aynı zamanda kullanıcıların %44‘ü şifrelerini yılda sadece bir kez değiştiriyor ve %61‘i aynı şifreyi farklı platformlarda aynı olarak kullanıyor.

ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı olan Alev Akkoyunlu, özel bilgilerimize erişmek için sürekli farklı yollar deneyen hackerlardan korunmak için dijital ortamlardaki hesaplarımızın güçlü şifrelerle korunması gerektiğini belirtiyor. Bu konuyla alakalı Alev Akkoyunlu şu tavsiyeleri bilgisayar kullanıcılarına veriyor;

  • Şifrenizde mutlaka harf, sembol ve rakam kullanımına dikkat edin,
  • Şifrenin içerdiği harfler küçük ve büyük olsun,
  • Şifrenizde mutlaka 8 karakterden fazlasını kullanın,
  • Yılda en az bir kere şifre değişikliğine gidin,
  • 12345, abc123 gibi şifreleri asla kullanmayın,
  • Şifrelerinizde size ait bir özel gün veya yaş gününüzü kullanmayın.
Yorumlar
Yukarı Çık