Önemli Konu

Siber Suçlular Bayramı Fırsat Biliyor

Bayramlar gibi özel günleri fırsat bilerek insanların merak duygularını tetikleyen argümanlar kullanan siber suçlular için önümüzdeki Ramazan Bayramı için uyarılar geliyor. ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, bayramda gelen e-posta ve mesajlar konusunda dikkatli olmak gerektiğini vurguluyor.

Bayram dönemlerinde hepimizin bildiği gibi sahte tebrik kartlarının sayısı artıyor. Sosyal medya yoluyla da yayılmaya çalışılan bazı zararlı yazılımlar kullanıcıların kişisel bilgilerini hedef alıyor.

ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, internet kullanıcılarını bayramda artan siber suçlarla ilgili uyararak madde madde dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı. Akkoyunlu’nun verdiği bilgiler ışığında yapılması gerekenler şu şekilde özetlenebilir;

 

– Sahte bayram tebriklerine dikkat !

E-posta ya da sosyal medya hesaplarınız yoluyla iletilen sahte tebrik kartlarına ve linklere dikkat edilmesi gerekiyor. Bu konuda yapılabilecek en mantıklı davranışın, tanımadığınız kişilerden gelen hiçbir tebrik kartı ve ya bayram kutlamasına itibar edilmemesi…

 

– Olağanüstü tekliflere itibar etmeyin !

Hediye kazandığınızı, piyasa fiyatı yüksek olan bir ürünü 10 kat daha ucuza alabileceğinizi, bir milyonuncu kullanıcı olduğunuz için ödül kazandığınızı belirten e-posta ve ya mesajlara itibar etmemek gerekiyor.

 

– Aramalara dikkat !

Google, Yandex ve ya diğer arama motorlarında yapılan aramalara dikkat etmek gerekiyor. Siber suçluların bayram dönemlerine hazırlık olarak bazı siteler açması ve BlackHat SEO (Kötü Niyetli Arama Motoru Optimizasyonu) teknikleriyle bu siteleri aramalarda üst sıralara taşıması yaygın olarak kullanılan bir yöntem.

Yani siz “şeker bayramı”, “bayram tebriği” ya da “tebrik kartı” gibi aramalar yaptığınızda aslında kötü niyetli yazılımlar barındıran siteler arama sonuçlarında üst sıralarda çıkarak bilgisayar ve ya telefonunuza virüs bulaştırabilir.

 

– Güvenli olmayan internet bağlantısı kullanarak finansal işlem yapmayın !

Ortak olarak kullanılan internet bağlantılarını kullanarak finansal işlem yapmamanız güvenliğiniz açısından çok önemli. Kafe, internet kafe vb. yerlerden internete bağlanıyorsanız, finansal işlem yapmamaya özen gösterin. Çünkü yaptığınız işlemlerde kullanılan kişisel bilgileriniz başkaları tarafından görüntülenebilir.

 

– Güvenlik yazılımı kullanın ! Tarama Yapın !

Her zaman güncel tutulan bir güvenlik yazılımı kullanın. Güvenlik yazılımları veritabanlarını sürekli güncelleyerek yeni tehditlere karşı cihazlarınızı aktif olarak korur. 

Ayrıca fırsat buldukça cihazlarınızda zararlı yazılım taraması yapmanız güvenliğiniz açısından çok önemli…

 

Yorumlar
Yukarı Çık