Gündem

Selfie’nin Türkçe Karşılığı İçin TDK 5 Kelime Önerdi

Son döneme damgasını vuran Selfie furyası akıllı telefon üreticilerinin ön kameralarını bile buna uygun dizayn etmesine sebep oluyor. Konuyla ilgili Türk Dil Kurumu (TDK)'nın da bir çalışması var.

"Kendi fotoğrafını çekmek" olarak tanımlayabileceğimiz "Selfie" konusunda TDK bir çalışma yapıyor. TDK Başkanı Mustafa Kaçalin konuyla ilgili yaptığı açıklamada "selfie" sözcüğü için kendilerine gelen önerileri değerlendirdiklerini ve 5 kelime belirlediklerini kaydetti. Telefon, mail ve TDK'nın Facebook sayfasından halen önerilere açık olduklarını ve 23 Mayıs'a kadar görüşleri almaya devam edeceklerini belirten Kaçalin, önerilerin özellikle "oneri@tdk.gov.tr" adresine gönderilmesinin sağlıklı olacağını söyledi. 

Şimdiye kadar 5 kelime üzerinde durulduğu belirtilirken "selfie" sözcüğünün Türkçe karşılığı olması için üzerinde durulan bu kelimeler şöyle; "Özçekim", Kendiçekim", Görçek", "Kendinçek" ve "Bakçek".

Öneriler arasında dikkati çeken diğer örneklerse şöyle; "Sosyapoz", "Başyapıt", "Bengil", Beyani", "Cepimge", Çekendi", "Çekinti", "Çektirim", "Çeklaçek", "Çeksun", "Eday", "Ferdi", "Görsel Salım", "Seyfi", "Kendirme"

Önerileri yazarken zorluk çektiğimi söylemeden edemiyorum. Zira "selfie" kelimesinin karşılığının Görsel Salım olması ihtimalini düşünmek bile ürkütücü…

Yorumlar
Yukarı Çık