Donanım

Sanal Gerçeklik Rekabetine Yeni Üye

Facebook, Sony, Samsung ve Zeiss arasında geçen sanal gerçeklik savaşına Archos VR da dahil oluyor.

İlk olarak Oculus Rift ile ciddi anlamda teknoloji dünyasının ilgisini çeken Sanal Gerçeklik Gözlükleri furyası, büyük firmaların da dahil olmasıyla çekişmeli bir hale büründü. Bu çekişmeye son dahil olan ise Fransız Archos firması oluyor.

John Carmack‘lı Oculus Rift bildiğiniz gibi Facebook tarafından satın alınmıştı. Geçtiğimiz ay ikinci sürümü tanıtılan Oculus Rift’in karşısına ilk olarak Project Morpheus ile Sony çıkmış, daha sonra Samsung‘un, Oculus Rift ve John Carmack ‘ın yardımlarıyla ortaya çıkardığı Galaxy Gear VR, VR gözlüklerin, Note 4 ile akıllı telefonların ekran teknolojilerini kullanabileceğini bizlere göstermiş, Galaxy Gear VR’ın karşısına konumlanan Zeiss VR One ise bu kullanımın sadece tek bir akıllı telefona bağımlı olmadan, birden fazla modelden destek alınabileceğini de ispatlamıştı.

Ucuz tablet ve akıllı telefonlar üreten Fransız menşeili Archos’da bu rekabette yerini alıyor. Üstelik cep dostu fiyatı ve desteklediği akıllı telefon yelpazesiyle rakiplerine göz dağı vermeyi de ihmal etmiyor. Yapılan açıklamalara göre Archos VR, 6 inçten küçük ekran boyutuna sahip tüm akıllı telefonlarla çalışabiliyor. En iyi sonuçları almak içinse 5 inçlik Full HD ekrana sahip telefonlar tavsiye ediliyor. Şimdilik içerdiği özel bir medya oynatıcıyla stereoskopik modda film gösterebilen cihazın oyun desteği konusunda ise bir bilgi bulunmuyor.

Cihazın en dikkat çeken yanı ise, 29.99$‘lık fiyat etiketi. Bırakın herhangi bir sanal gerçeklik gözlüğünü, 3D TVler için satılan çoğu aktif gözlükten bile ucuz olan fiyatıyla kullanıcıların ilgisini bir hayli çekeceğe benziyor.

Yorumlar
Yukarı Çık