Gündem

Samsung ve Apple Patent Savaşında Sürpriz Ateşkes

İki teknoloji devi arasında süren patent davalarında sürpriz bir anlaşma haberi geldi. Samsung ve Apple ABD dışındaki tüm davalarında anlaşmaya vardı. İşte detaylar.

Samsung ve Apple’ın yıllardır süre gelen patent savaşları zaman zaman iki şirket arasında iplerin gerilmesine yol açıyordu. Fakat son gelen haberlerde iki şirketin dokuz ülkede süren patent davalarında ateşkese gittiği belirtildi.

İki şirket Güney Kore, Almanya, İngiltere’nin de içinde bulunduğu 9 ülkede patent anlaşmazlıkları yüzünden davalıktı. Son açıklamalara göre ABD haricinde sürdürülen tüm davalarda anlaşarak davaları geri çekme kararı aldılar. Fakat bu anlaşmanın ABD’de süren ruhsat düzenlemelerini kapsamadığı, buradaki davaların devam edeceği de belirtildi.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Apple, davaların bir perdesini kazanmış ve Samsung’dan 120 Milyon dolar tahsil etmişti. Talep edilen miktar ise 2.2 milyar dolardı. Bir kaç yıl önce yine Samsung’un Apple’a 1.05 milyar dolar ödemesi kararlaştırılmıştı. Bunların hepsi Samsung’un tasarımlarda Apple ürünlerinden çalıntı yaptığı iddiası üzerine alınan kararlardan oluşuyor.

Şimdilik patent savaşlarında kısmî bir ateşkes sağlanmış gibi görünüyor fakat bakalım iki teknoloji devinin piyasaya süreceği yeni cihazlar yeni krizlere yol açacak mı?

Yorumlar
Yukarı Çık