Bilgisayar

Samsung Marka PC Kullananlar Risk Altında

Samsung marka laptoplarda ön yüklü olarak gelen bir uygulamanın aslında önemli bir güvenlik açığına sebep olduğu ortaya çıktı.

Samsung'un ön yüklü olarak bilgisayarlarında sunduğu SW Update adlı programın aslında önemli bir sorunu da beraberinde getirdiği anlaşıldı. Samsung'un SW Update adlı güncelleştirme uygulaması, bilgisayarınızda bulunan Windows sürümünün güncelleştirilmesini devre dışı bırakıyor.

 

 

Windows'un güvenliğinin temel taşı yeni tehditlere karşı anlık olarak güvenlik güncelleştirmeleri alıp sistemi sürekli güçlendirmesidir. Hal böyle olunca yapılamayan güvenlik güncelleştirmeleri, kullanıcıları yeni tehditlere karşı savunmasız bırakıyor.

Bu açığı farkeden güvenlik uzmanı Samsung'u uyardığını, Samsung'un hali hazırda Microsoft ile konuyu görüştüğü cevabını verdiğini belirtiyor.

Peki ne yapalım? 

Ön yüklü uygulamaların kaldırılması her zaman mümkün olamıyor. Eğer bilgisayarınızdan SW Update adlı programı kaldıramıyorsanız, ek bir antivirüs programı kullanma yoluna gidin. En azından Samsung ve Microsoft arasındaki çalışma bitene kadar yardımcı bir antivirüs programı kullanmakta fayda var.

Yorumlar
Yukarı Çık