Gündem

Samsung, Kardan %60 Zarar Etti

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, akıllı telefon piyasasındaki liderliğini halen sürdürmekte fakat şirketin kâ oranlarındaki düşüş gözlerden kaçacak gibi değil.

Geçen yılki amiral gemisi Galaxy S4 ve bu yılın amiral gemisi Galaxy S5 ile beklediği satış başarısını yakalayamayan Samsung’un kârlılığında gerçekleşen azalma gözlerden kaçmıyor. Galaxy S3’le yakaladığı müthiş başarıyı ilerleyen dönemlerde yakalamkta zorlanan Samsung, durumu mâli tablolarında da görebiliyor. Son çeyrekte 12 milyon adet Galaxy S5 satan firma, ondan önceki çeyrekte 18 milyon Galaxy S5 satmayı başarmıştı. Nisan ayından bu yana piyasada olan cihazın toplamda 33 milyon adet satılması Samsung’un aylık 10 milyon adet satış hedefinin çok altında bir sonuç alındığını ortaya koyuyor.

Kârda %60’lık Bir Düşüş Var

Samsung’un geçen yıla oranla faaliyet kârında önemli ölçüde düşüş yaşandı. Halen yüksek kârlılık seviyesini koruyan şirket üçüncü çeyrekte 3.8 milyar dolar faaliyet kârı açıkladı. Bu da geçtiğimiz yıla oranla %60’lık bir düşüş manasına geliyor. Yani Samsung, kârdan büyük zarar etti.

Ayrıca açıklanan rakamlara göre Samsung son çeyrekte 40 milyar dolar değerinde cihaz satışı yaptı. Analistlerin açıkladığı 42 milyar dolar seviyesinin altında kalan bu rakam da hayal kırıklığına yol açmış durumda.

Şirketin özellikle akıllı telefon alanında gerekli yazılıımsal ilerlemeyi kaydedememesinden kaynaklandığını düşündüğümüz bu düşülerin Galaxy Note 4 ve Galaxy Alpha ile biraz olsun toparlanması bekleniyor. Fakat aşikar olan bir şey varki o da Samsung’un, TouchWiz arayüzünü telefonlarında kullanmaya devam ettikçe hayal kırıklığı yaşamaya devam edeceği.

Yorumlar
Yukarı Çık