Donanım

Samsung’dan 64 GB’lık DDR4 Ram Modülü

Önde gelen Ram üreticisi Samsung Electronics, dünyanın ilk 64GB’lık DDR4 Ram modülünü duyurdu.

Gün geçtikçe son kullanıcılara daha fazla yaklaşan DDR4 Ram Modüllerine Samsung‘dan bir yenisi eklendi. 3D TSV teknolojisi kullanan yeni modül bu teknoloji sayesinde, 20 nm üretim teknolojisiyle üretilen bellek yongalarının, önceki Ram modüllerinde olduğu gibi dikey olarak değil, yatay olarak yerleştirilebilmesiyle, 20nm’lik bu ufak yongaların PCB üzerine daha fazla adette bulunabilmesine olanak sağlıyor. Böylece 64GB gibi yüksek kapasiteli Ramler üretilebiliyor.

36 adet DDR4 Ram yongası bulunan 64GB’lık Ramler yeni nesil Haswell-EP tabanlı Xeon E5 işlemciler ile birlikte kullanılabilecek. 4 kanallı bu Ramler yüksek güç tüketimini engellemek amacıyla 2133 MHz hızlarında çalıştırılıyor. Samsung tarafından sunucu makinalarda kullanılması için tasarlanan modüller, sunuculara büyük yük getiren verileri depolamadan Ram üzerinden çalıştırılabilmesine olanak sağlayacak. Piyasadaki sunucu tipi DDR3 modüllere göre daha az güç tüketerek çok daha fazla performans sağlayabilecekler. Özellikle Oracle ve SAP çözümlerinde büyük avantaj sağlaması bekleniyor.

Mevcut gelişmeler ışığında standart bilgisayarlarda da DDR4’ler ile yüksek bellek kapasiteleri görmemiz yakın zamanda mümkün gibi görünüyor.

Yorumlar
Yukarı Çık