Mobil

Samsung Çin’de Liderliği Kaptırdı

Dünyanın en kalabalık pazarlarından biri olan Çin’de akıllı telefon piyasası yeniden şekilleniyor. Yeni oyuncular piyasaya damga vuruyor. Uzun zamandır liderliği elinde bulunduran Samsung koltuğunu yeni oyunculardan birine kaptırdı bile. İşte detaylar.

Çin akıllı telefon pazarında liderliğini uzun süredir koruyan Samsung, tahtı kaptırdı. 2012 yılından bu yana Çin pazarında liderliğini koruyan Samsung bu yıl ikinciliğe geriledi. Oyuna sonradan dahil olan Xiaomi son dönemde kırdığı satış rekorlarıyla gündemde kalmaya devam ediyordu. Şimdi de Çin pazarında liderliğini ilan etti.

Canalyst adlı araştırma şirketinin yayınladığı verilere göre bu yıl Samsung liderliğini Xiaomi’ye kaptırdı. Verilere göre yılın 2. çeyreğinde Xiaomi Çin pazarının %14’üne hakim oldu. Samsung ise %12 ile ikinci oldu. Üçüncülüğü ise lider bilgisayar üreticisi Lenovo göğüsledi.

Xiaomi’nin bu yılın başında global pazara da açılma kararı Çin dışındaki piyasalarda da etkin olacağını gösteriyor. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 11 yeni pazara girmeye hazırlanan firma satış stratejisiyle başarıya doymuyor. Aynı zamanda cihazlarının donanımsal özellikleri ve uygun fiyatı tüketicilerin ilgisini çekiyor.

Piyasaya sunduğu cihazların muadillerine göre güçlü donanımları ucuz fiyatlara sahip olması ve her partide sınırlı sayıda stokla lanse edip saniyeler içerisinde tüketilmesi Xiaomi’nin başarılı reklam hamlesi olarak da görülebilir.

Bakalım kendi ülkesinde kısa sürede liderlik koltuğuna oturan Xiaomi, Türkiye’de ne kadar tutulacak?

Yorumlar
Yukarı Çık