Gündem

Sahte Baz İstasyonlarıyla Dinleme Yapılıyor

Son dönemde yaşanan gelişmeler telefon görüşmelerinin ne kadar kolay dinlenebildiğini gözler önüne serdi. Her geçen gün yeni bir yöntemden haberdar oluyoruz. ABD’den gelen bir açıklama durumun vehametini bir kez daha gözler önüne sermiş durumda. Sahte baz istasyonlarıyla cep telefonlarını dinlemek mümkün.

ESD America CEO’su ve CyrptoPhone 500’ün geliştiricisi Les Goldsmith‘in açıklamalarına göre Android’le çalışan telefonları sahte baz istasyonları kullanarak dinlemek mümkün oluyor. Goldsmith, Las Vegas’ta bulunan bazı kumarhanelerin tepesinde ve askeri üslerde bu tip istasyonların bulunduğunu sözlerine eklerken söz konusu baz istasyonlarının hiçbir mobil taşıyıcıya bağlı olmadığını da belirtiyor.

Araştırmalar, sahte baz istasyonlarının Androidli cihazların iletişim bölmesine girebildiğini ve kullanıcıların görüşmelerini dinlemeye olanak sağladığını ortaya koyuyor. Hatta bu yolla kullanıcıların telefonlarına zararlı yazılım yüklemek bile mümkün olabiliyor.

Sahte baz istasyonu yönteminin devlet tarafından kullanılabileceğini belirten Goldsmith, diğer devletlerin casusluk amacıyla da bu yönteme başvurabileceğini belirtiyor.

Yorumlar
Yukarı Çık