Gündem

Rusya’dan Facebook, Twitter ve Google’a Tehdit

Sanal dünyada kendi servislerini geliştirme çabası genelde sansür olarak nitelendirilen Rusya’dan global sosyal medya devlerine ciddi tehdit var.

Rusya, genellikle ABD’den yönetilen sosyal medya şirketlerine güvenmemesi ve kendi servislerini geliştirmesiyle dikkat çekiyor. Ki bu çabası da Avrupa ve ABD tarafından “sansür” olarak nitelendiriliyor. 

Sosyal medya konusunda da kendi alternatif servislerini geliştiren Rusya’nın kendi işletim sistemi üzerinde çalıştığı da biliniyor. 

Yeni haber ise Rusya’nın Facebook, Twitter ve Google‘a kullanıcı bilgilerinin paylaşılması konusunda baskı yapması. Rusya, bazı kullanıcı ve yazarların, toplumsal olayları tetiklemek adına faaliyette bulunduğu ve bunların hukuksal olarak Rus Hükümetiyle paylaşılması gerektiğini savunuyor. 

Diğer bir seçenek ise daha kabul edilebilir. Eğer bu bilgiler Rusya ile paylaşılmayacaksa, Facebook, Twitter ve Google’da toplumsal olaylara yönelik suç teşkil eden paylaşımlar yapan hesapların ülke içerisinde engellenmesi isteniyor. Bu diğerine göre daha makul bir istek. 

Rusya’nın medya izlemeden sorumlu teşşkilatı Roskomnadzor‘un bu talepleri yerine getirilmezse global sosyal medya ağlarının Rusya içerisinde engelleneceği söyleniyor. 

Kendilerine ait alternatif popüler sosyal medya ağları ve arama motorları bulunan Rusya’da Facebook, Twitter ve Google’ın engellenmesinin Türkiye’de engellenmesi gibi bir rahatsızlığa yol açmayacağı bilindiği için Roskomnadzor’un rahatlıkla engelleme yoluna gidebileceğini söyleyebiliriz.

Yorumlar
Yukarı Çık