İnternet

Rusya’da Twitter Kapatılabilir

Rusya bu günlerde hiç de yabancısı olmadığımız bir tartışmaya ev sahipliği yapıyor. Son gelişmelerle Rusya Başbakanını'da içine alan bir tartışmaya dönüşen konu sosyal paylaşım sitelerinin kısıtlanmasıyla ilgili.

Rusya Kitlesel İletişim ve Bilgi Teknolojileri Denetleme Kurumu Roskomnadzor Müdür Yardımcısı Maksim Ksenoz'un twitterın kapatılacağına dair açıklamaları üzerine Başbakan Medvedev tepki gösterdi.

Tepkisini Facebook ve Twitter hesabından gösteren Medvedev; "Yasalar herkes için aynı. Sosyal paylaşım sitelerinin kapatılabileceğini açıklamadan önce düşünmek gerekiyor. Sosal paylaşım sitelerinin aktif bir kullanıcısı olarak, Rusya yasalarının hem bu sitelerin, hem de kullanıcılarının haklarını gözetmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu açıklamaayı yapanların kafalarını çalıştırmaları gerekiyor." şeklinde sert bir çıkış yaptı.

Roskomnadzor Basın Danışmanı Vadim Ampelonski de bir radyoya verdiği demeçte twitterın kapatılma kararının çıkabileceğini, bunun kimse için ürpriz olmaması gerektiğini söyledi. Gerekçe olarak ise twitter yönetiminin kurum kararlarını yerine getirmemesi gösteriliyor.

Öte yandan Başkan Putin'in sözcüsü Dmitri Peskov konuyla ilgili "Medya ve sosyal paylaşım sitelerime yönelik takibin söz konusu olamayacağını, denetim organlarının bu konuda sorumluluk göstermesi gerektiğini." söyledi.

Bakalım Twitter, Rusya'yla yaşadığı krizi nasıl çözecek? 

Yorumlar
Yukarı Çık