Gündem

Rusya’da Devletin Kullandığı Bilgisayarlar NSA Dinlemelerine Karşı Yenileniyor

Rusya Federasyonunda tüm devlet dairelerindeki bilgisayarların hem donanım hem de yazılımsal olarak yenileneceği belirtildi.

Amerika'nın NSA aracılığıyla yaptığı dinlemeler arasında bir çok devlet başkanı ve devlet dairesinin de yer aldığı iddiaları sonrasında Rusya sistemlerini yenilemek için düğmeye bastı. Geçtiğimiz  aylarda Alman şansölyesi Merkel'in de aralarında bulunduğu bir çok devlet başkanının dinlendiği iddialarıyla köşeye sıkışıan NSA'e karşı Rusya ilk adımı attı.

Her alanda dışa bağımlılığı azaltmaya yönelik çalışmalar yapan Rusya'nın özellikle internet servisleri konusunda attığı adımlar dikkati çekiyordu. Dinleme skandalları sonrasında ise kullanılan bilgisayar donanımları hakkında da benzer bir karar verildi. Intel ve AMD işlemcilerin Amerikan İstihbarat Servisleri'ne bilgi aktarılabilecek bir arka kapı barındırdıkları söylentileri sonrası Rusya kendi üretimi olan ARM Cortex-A57 tabanlı yeni nesil "Baikal" işlemcisini kullanma kararı aldı. Karara göre önümüzdeki yıl itibariyle Rusya'daki tüm devlet dairelerinde bilgisayarlar Baikal işlemci ile yenilenecek. İlk etapta işlemcinin 8 çekirdekli 2 Ghz hızında çalışan iki versiyonu kullanılmaya başlanacak. 2016'dan itibaren ise Baikal'ın 16 çekirdekli versiyonu kullanılmaya başlanacak. 

Yenilenme yalnızca donanımla sınırlı değil. Yeni işlemcilerle beraber devlet dairelerinde kullanılan tüm bilgisayarlara Linux tabanlı bir işletim sistemi yüklenecek. Dönüşüm çerçevesinde Rusya, 700 bin adet yeni PC ve 300 bin adet yeni sunucu satın alacak. Bu da toplamda 1.3 milyar dolarlık bir yatırım demek. Fakat Amerikan şirketlerinin Rusya'nın bu hamlesiyle kaybı daha büyük oluyor. Rusya'nın donanımsal ve yazılımsal revizyonuyla Amerikan şirketleri toplamda 3.5 milyar dolarlık bir kayba uğrayacak.

Yorumlar
Yukarı Çık