Diğer

Rekortmen İHA Bayraktar

Geçtiğimiz günlerde gündem Kale-Baykar İş Ortaklığı tarafından geliştirilen Bayraktar Taktik İnsansız Hava Aracı (İHA)’nın yeni rekoruyla çalkalandı. İşte yerli İHA Bayraktar’ın maharetleri.

5 Ağustos 2014 tarihinde otomatik kalkışını gerçekleştiren Bayraktar gece ve gündüz kesintisiz olarak 24 saat 34 dakika havada kalarak yeni bir rekora imza attı. 18000 fit irtifaya ulaşan yerli İHA kesintisiz olarak 4043 km menzil kat etti.

Rekortmen İHA Bayraktar’ın özellikleri de ilgi çekici. 12 metre kanat açıklığı olan Bayraktar, 650 kg ağırlığa sahip. 3 yedekli uçuş kontrol sistemi bulunan Bayraktar, otomatik kalkış, seyir ve iniş özelliklerine de sahip. Çok fazla teknik özelliği sıralayıp konuyu sıkıcı hale getirmek istemiyoruz. Kısaca yerli İHA Bayraktar, harici bir destek almadan, kalkıyor, uçuyor, görevi tamamlayıp iniş yapabiliyor diyerek özetleyebiliriz. Bu da dünyada ilk kez geliştirilen bir çok sistemin bu alette kullanıldığı manasına geliyor.

Bayraktar Taktik İHA’nın donanımı, yazılımı ve tasarımının tamamen yerli olması bu aleti özel kılan unsurlardan biri.  Kale-Baykar ortaklığının geliştirdiği yerli İHA testlerin tamamlanmasının hemen ardından Türk Silahlı Kuvvetlerinde kullanılmasının yanı sıra bir çok ülkeye ihraç edilecek.

Vatana millete hayırlı olsun diyelim.

Yorumlar
Yukarı Çık