Oto Haber

Porsche tarafından Audi’ye Anlamlı Veda

Ekim ayı sonunda yaptığı açıklamayla Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nda yarışmayacağını açıklayan Audi’ye Porsche’den mesaj var.Firma tarafından yüksek maliyetlerin sebep gösterildiği ayrılık kararı, motorsporları ve özellikle Le Mans 24 saat dayanıklılık yarışlarının tutkunları tarafından üzüntüyle karşılandı. İlk olarak 1999 yılında Le Mans’da R8R modeliyle boy gösteren Alman premium otomobil üreticisi aynı modelle 2000 yılında ipi göğüslemeyi başarmış, bunun la da yetinmeyip 3 yıl üst üste zirvedeki yerini korumuştu.

Audi Tarafından Yayınlanan Veda Videosu

Ekim sonunda gerçekleştirilen açıklamayla seriye veda eden Audi tarafından yayınlanan videoda, firmanın spor modelleri kendiliğinden hareket ederek Le Mans 24 saat yarışlarının yapıldığı piste geliyor. Pistin, araçların navigasyon ekranlarında “Home” (ev) olarak kayıtlı gözükmesi de videodaki ince ve güzel mesajlardan birisi olmuş.

Seride bulunduğu 17 yılda toplam 13 birinciliğiyle Le Mans dayanıklılık yarışlarında adından sıkça söz ettiren Alman otomotiv devinin ayrılık kararı ise serinin sevenlerini oldukça üzdü. Araçların geliştirme süreçlerinin getirdiği maddi külfetin öne sürüldüğü ayrılık kararındaki ana sebebin ise Audi markasının da sahibi olan Volkswagen grubunun, emisyon skandalı nedeniyle yaşadığı mali kriz olduğu tahmin ediliyor. Bilindiği gibi Volkswagen de sene sonunda, oldukça başarılı olduğu WRC’den çekileceğini açıklamıştı.

2014 Yılında Yayınlanan Hoşgeldin Videosu

Porsche’nin 2014 yılında geri dönüş kararı vermesiyle Audi, hem rakibi hemde aynı gruptan kardeş firması olan Porsche için bir hoşgeldin mesajı yayınlamıştı. Yayınlanan videoda Audi’nin Le Mans da kullandığı R18 Hybrid araç Stuttgard’da bulunan Porsche showroomunun önüne gidip lastik yakarak “Welcome Back” yazıyor.

Aynı otomotiv grubu bünyesinde bulunan Porsche ise 1998-2014 yılları arasında ara verdiği Le Mans serisine 2014 yılında geri dönmüş, bu dönüşü hem rakip hem de bir nevi kardeş firma sayılan Audi tarafından anlamlı bir “hoşgeldin” reklamıyla karşılık bulmuştu. Uzun aradan sonra 919 Hybrid ile tekrar LMP1 klasmanında boy gösteren Porsche ilk yılında beklentileri karşılayamasa da 2015 ve 2016 yıllarında ipi göğüsleyen taraf olmayı başarmıştı.

Dün Yayınlanan Porsche Videosu

Audi tarafından gelen ayrılık açıklamasının ardından 2014 yılındaki jesti unutmadığını gösteren Porsche ise dün yayınladığı reklam filmi ile Audi’ye hem teşekkür ediyor hem de geri dön diyerek çağrıda bulunuyor. Reklam filminin teması aslen 2014 yılında Audi tarafından yayınlanan reklamın devamı niteliğinde ve oldukça ince tasarlanmış.

Son olarak Audi tarafından diğer motorsporları dalları ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken beklentiler firmanın WRC’de şimdilik devam edeceği yönünde.

Yorumlar
En Başa