Gündem

Polonya’da Havalimanı Hacklendi

Hackerların hedefinde bu kez bir havalimanı vardı. Polonya'da yaşanan siber saldırıda bir çok bilginin hackerların eline geçtiği açıklandı.

Hackerlar sınır tanımıyor. Geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük siber güvenlik şirketlerinden birinin siber saldırıya uğraması sonrasında ilginç bir haber de Polonya'dan geldi. Günlük 1400 yolcu taşıyan Warsaw Chopin Havalimanı siber saldırıya uğradı. Siber saldırı sonucunda LOT Havayolları'na ait tüm uçuş bilgilerinin çalındığı açıklandı.

 

 

LOT Havayolları'ndan çalınan bilgiler arasında uçuş planları, acil durum planları gibi önemli bilgilerin hackerların eline geçtiği açıklanırken önemli bir de uyarı yapıldı. Yetkililer, havalimanında kullanılan sistemin birçok havalimanında kullanıldığını, bu yüzden benzer saldırılar sonucu bilgi çalınma olayının başka yerlerde de gerçekleşebileceğini aktardı.

Bu tip siber saldırıların eğlence amaçlı yapılmadığının da altını çizelim. Uzun uğraş, yüksek risk içeren bu tür siber saldırılar, kesinlikle bir amaç uğruna yapılır. Genelde belli bilgilere sahip olmak isteyen fakat normal yollardan ele geçiremeyen bazı ülke, kurum veya servislerin siparişi üzerine yapıldığı biliniyor. Tabiiki dışarıdan bakarak Polonya'lı havalimanının neden hacklendiğini söylemek pek mümkün değil.

Yorumlar
Yukarı Çık