İnternet

Periscope’ta Korsan Yayın Tehlikesi

Popülerliği her geçen gün artan canlı yayın uygulaması Periscope, liglerin başlamasıyla kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

Twitter’ın popüler canlı yayın uygulaması Periscope, geçtiğimiz günlerde 2 milyondan fazla kullanıcı sayısına ulaştığını açıklayarak ne kadar ilgi gördüğünü ortaya koymuştu. Gün geçtikçe popülerliği artan uygulamanın amacı dışında yayınlar için kullanılması başını derde sokabilir.

Liglerin başlamasıyla Periscope’ta korsan maç yayınları da başladı. Ülkemizde de yoğun ilgi gören uygulamada lig maçlarının olduğu saatlerde onlarca korsan maç yayını olduğu görüldü. 

 

 

Lig maçlarının yayınlanması konusunda hassas olan Digitürk’ün kişiye özel şifre önlemi de işe yaramadı. Maç yayını sırasında ekranda görülen ve korsan yayın yapan kişiyi ihbar etmeye yarayan şifre kısmı kapatılarak korsan yayınlara devam edildi.

Öyle görülüyor ki özellikle korsan maç yayını konusunda Periscope kullanıcılarını engelleyecek bir sistem geliştirilmez ise uygulama ülkemizde ve bir çok ülkede korsan yayın yüzünden kapatılacak.

Periscope’un diğer bir tehlikesi ise cinsel içerikli yayınlar. Yayınlar konusunda herhangi bir filtre sistemi bulunmayan uygulamada işler çığrından çıkmış durumda. Hal böyle olunca gün geçtikçe popülerliği artan uygulama ile ilgili şikayetlerde çığ gibi büyüyor. 

Bakalım Twitter’ın canlı yayın girişimi Periscope, bu sorunların üstesinden gelebilecek mi?

İlginizi Çekebilir;

Twitterda Takipçi, RT, FAV’ları Doğal Yollardan Nasıl Arttırırız?

Yorumlar
Yukarı Çık