Gündem

Onlar da Mars’a İnsansız Uzay Aracı Gönderecek

Birleşik Arap Emirlikleri, kuruluşunun 51. yılı olan 2021’de Mars’a İnsansız Uzay Aracı göndermek için çalışmalara başladı.

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkan Yardımcısı ve Başbakan Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum tarafından yapılan basın açıklamasına göre, BAE Uzay Ajansı‘nın çalışma planları ve takvimi belirlendi bile. Ülkedeki uzay araştırmaları ve teknolojileri üzerine çalışmalar yapmak üzere kurulan ajans, aynı zamanda Mars‘a insansız uzay aracı gönderme misyonunu da üstleniyor.

Al Maktum 9 yıl sonra gerçekleştirmeyi amaçladıkları proje için ilk adımların atıldığını belirtirken, bu projeyle birlikte ülkesinin, Mars araştırmaları yapan dünya üzerindeki ilk arap ülkesi olduğuna, ayrıca bu konuda çalışan dünyadaki 9 ülkeden biri olduklarına vurgu yaptı.

Söylentilere göre ise Birleşik Arap Emirlikleri’nin, Dubai Sat, BAE Uzay Ajansı, Thuraya uydu iletişim ve gözlem şirketi gibi kuruluşlarla birlikte gerçekleştirdikleri uzay araştırmalarına yaptıkları yatırımların şimdiden 20 Milyar BAE Dirhemi’ni (yaklaşık 5.5 Milyar Dolar) geçtiği düşünülüyor.

Yorumlar
Yukarı Çık