Mobil

Nvidia, Samsung ve Qualcomm’u Dava Ediyor

Dava, IFA 2014’de tanıtımları yapılan bazı cihazları da kapsıyor.

Teknoloji medyası IFA 2014‘e odaklanmışken, piyasa donanım sektörünün devlerinden Nvidia‘dan gelen patent ihlali davası ile çalkalandı. Nvidia, bazı grafik patentlerinin ihlal edildiği gerekçesiyle Samsung ve Qualcomm‘a dava açmaya hazırlanıyor.

Genelde bu tür davalarda, dava edilen taraf olarak görmeye alıştığımız Nvidia, programlanabilir gölgeleme, benzersiz shader gibi teknolojilerinin patentlerinin ihlal edildiği iddiasında. Patentleri ihlal eden ise Adreno grafik işlemcisiyle Qualcomm. Ancak Samsung’un bu ihlale montaj aşamasında dikkat etmediğini düşünen Nvidia yetkilileri, Samsung’u da mahkemeye veriyor. Nvidia’dan gelen bilgilere göre firma daha önce bu ihlali çözmek için Samsung ile masaya oturmuş, ancak sonuç alınamamış.

Nvidia, dava sonucunda Samsung’un ABD‘de yasaklanmasını istediği cihazlar ise Galaxy S5, Galaxy Note Pro 12.2, Galaxy Note 4 ve Galaxy Note Edge gibi firmanın önde gelen modelleri. Dava konusu Adreno 330 ve üstü modelleri kapsayabileceği düşünüldüğünde bu listeye daha bir çok cihazın dahil olabileceği belirtiliyor.

Samsung ise patent ihlali yapan tarafın Qualcomm olduğunu ve sorunun tedarikçiden kaynaklandığını belirterek, haklarını sonuna kadar savunacaklarını bildirdi. Davada tarafların dinlenmesi ve duruşmalara geçilmesi süreci ise önüzdeki haftalarda başlayacak.

Samsung daha önce de Apple ile patent davalarında karşı karşıya gelmiş, fakat tazminat dışında herhangi bir cihaza yasak konulmamıştı. Bu davanın sonucunun ne olacağını ise önümüzdeki aylarda hep birlikte göreceğiz.

Yorumlar
Yukarı Çık