Konsol

NVIDIA’dan Dünyanın İlk 4K Android TV’si

NVIDIA, dünyanın ilk Android TV işletim sistemli 4K konsolu SHIELD Console’u duyurdu.

NVIDIA‘nın SHIELD ailesine mensup son üyesi SHIELD Console aslında Android TV ile mikro konsolun birleşimi. Cihaz Android TV sisteminin tüm nimetlerinden faydalanırken kontrolcüsüyle tam bir oyun cihazına dönüşüyor. Bunu da iki şekilde gerçekleştiriyor. SHIELD Console, Google Play Store‘a bağlanıp Android oyunlarını oynamaya imkan sağlayabilirken, aynı zamanda NVIDIA’nın GRID adını verdiği stream servisine de bağlanabiliyor.

NVIDIA tarafından cihaz mikro konsollar ve oyun konsolları arasında bir yere konumlandırılmış. Cihazın sağladığı Android TV ve stream özellikleri mikro konsollara benzer nitelikte olsa da, fiziksel yapısı, boyutları ve performansı oyun konsollarına yakın bir seviyede. Gücünü NVIDIA Tegra X1‘den alan SHIELD Console 3 GB RAM, 16 GB NAND depolama, micro SD, USB 3.0, 2×2 802.11ac wireless, Gigabit Ethernet ve bir HDMI 2.0 portuna sahip.

Yazılımsal kısmında Google’ın Android TV işletim sistemini kullanan SHIELD Console 4Kp60 ve HEVC içerikleri gösterebiliyor. Diğer SHIELD serisi cihazlarda olduğu gibi SHIELD Store üzerinden Android oyunlarını edinecek konsolun donanımsal özellikleri ise günümüz Android oyunlarından çok daha fazlasını beklememiz gerektiğini düşündürüyor. Maxwell grafik yongası ve Tegra X1 ile Xbox 360‘dan daha yüksek işlem gücü sunan SHIELD Console için SHIELD Store üzerinden pek çok PC ve konsol oyunu geleceğini görebiliyoruz. Gelecek oyunlar arasında Borderlands: The Pre-Sequel ve Crysis 3 olduğunu düşünürsek SHIELD Console’un gücünün hiç de yabana atılamayacağını görebiliriz.

NVIDIA SHIELD Console’un oyun imkanları bu kadarla da sınırlı değil. NVIDIA’nın üzerinde çalıştığı ve GRID adını verdiği stream oyun servisi de yeni konsolun bir diğer kozu. Henüz Beta aşamasında olan GRID sistemi pek çok eski ve yeni AAA kalite oyunu kapsıyor. NVIDIA tarafından sistemin grafik kalitesinden feragat edip etmeyeceği ya da bağlantı gecikmeleri gibi sorunları nasıl aşacağı açıklanmasa da beklentiler bir hayli yüksek. Ayrıca konsolun piyasaya çıkışıyla birlikte Capcom, Konami ve CD Projekt RED firmalarının bir çok oyunu da GRID üzerinden yayına başlayacak.

Cihazın stream oyun desteği ise sadece GRID ile sınırlı değil. SHIELD Console aynı zamanda NVIDIA’nın GameStream adını verdiği teknolojiyi de destekleyecek. Bu da demek oluyor ki cihaz evinizde bulunan GeForce ekran kartlı herhangi bir PC üzerinden stream yayınla oyun oynatabilecek. NVIDIA Share sayesinde ise Twitch üzerinden yayın yapabilecek.

NVIDIA resmi olarak konsolun yanında standart paket içeriğine bir adet de SHIELD kontrolcüsünün dahil olduğunu açıkladı. SHIELD Remote adı verilen ve daha çok medya oynatma özelliklerine yönelik olan kumanda ise yine ayrı olarak satılacak. Cihazın dezavantajı ise şimdilik fiyatı gibi duruyor. Zira mikro konsollar denilince akla gelen 100 Dolar altı fiyatlar bu cihaz için geçerli değil. Her ne kadar 4K yayın desteği, GRID ve GameStream özelliklerine sahip olsa da açıklanan 199 Dolarlık fiyatı biraz yüksek kalabilir. Donanımsal özelliklerini düşündüğümüzde fiyatın normal olduğunu düşünsek de cihazın başarısı aslında GRID sisteminin başarısına bağlı diyebiliriz. Cihaz Mayıs ayında piyasada olacak.

Yorumlar
En Başa